Czy można zamrozić fasolkę szparagową?

Opublikowano

Jak zamrozić fasolkę szparagową? Zielona fasolka szparagowa w woreczku strunowym.

Porady Kulinarnie

Fasolka szparagowa to bardzo zdrowe warzywo, które idealnie nadaje się do długiego przechowywania. Dzisiaj dowiesz się czy można zamrozić fasolkę szparagową, oraz jak to zrobić krok po kroku.

Czy można zamrozić fasolkę szparagową?

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie gotowałeś, zamrożenie fasolki szparagowej będzie bardzo łatwe. Świetnie zachowuje swój smak i konsystencję po ugotowaniu, co czyni ją jednym z najlepszych warzyw do mrożenia.

Dlaczego warto mrozić fasolkę szparagową?

Jeśli to czytasz, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, jak prawidłowo zamrozić fasolkę. Poniżej poznasz najlepszy sposób jak zamrozić fasolkę szparagową!

Dlaczego więc warto mrozić zieloną fasolkę? Możliwe, że masz jej za dużo w lodówce, lub chcesz zachować swoje fasolki z ogrodu. Jeśli po prostu przechowasz ją w lodówce, straci ona ważność w ciągu kilku tygodni.

Woreczki z fasolką, które są już zamrożone, są bardzo wygodne i oszczędzają czas. Można je szybko dodawać do zup i sosów. Możesz również ją ugotować i zjeść samą w sobie jako dodatek do obiadu lub przekąskę!

Jak zamrozić fasolkę szparagową?

Obetnij końcówki fasolki szparagowej

Delikatnie umyj świeżą fasolkę szparagową w chłodnej wodzie. Następnie wyrównaj końce łodyg każdej fasolki szparagowej, pracując z małym pęczkiem na raz. Odetnij łodygi za pomocą bardzo ostrego noża, a następnie powtórz czynność z drugiej strony.

Zblanszuj fasolkę

Zagotuj wodę w dużym garnku. Podczas oczekiwania napełnij dużą miskę wodą z lodem. Gdy woda w garnku się zagotuje, możesz dodać około łyżki soli. Wrzuć pokrojoną fasolkę szparagową na około 3 minuty.

Po ugotowaniu przełóż fasolkę do zimnej wody i pozostaw do ostudzenia. Następnie musimy całkowicie osuszyć fasolkę. Możesz to zrobić za pomocą ręcznika papierowego, lub czystej ściereczki kuchennej.

Wstępnie zamroź

Przygotuj blaszkę z papierem do pieczenia. Wysyp osuszoną fasolkę i wyrównaj, tak aby wszystko było jednej warstwie, a najlepiej ułóż tak aby się ze sobą nie stykały. Włóż do zamrażarki na 1 godzinę.

Przełóż do woreczków i zamroź

Fasolkę zdejmij z blaszki i przełóż do woreczków strunowych, lub do pojemników do mrożenia. Postaraj się wycisnąć większość powietrza i szczelnie zamknij. Włóż do zamrażarki i przechowuj do 8 miesięcy, chociaż też nadają się idealnie do spożycia do 12 miesięcy, jeżeli zostały poprawnie zapakowane.

Czy trzeba rozmrozić fasolkę szparagową?

Wszystko zależy od przepisu. Rozmroź ją, jeśli tak nakazuje przepis. Jeśli nie, to nie jest to konieczne. W większości przepisów można ją po prostu wrzucić do dania. Mrożona fasolka szparagowa idealnie nadaje się do zup, zapiekanek, lub po prostu do gotowanej fasolki z masłem!

Czy obcinać końcówki fasolki szparagowej?

Tak. Po umyciu fasolki szparagowej w chłodnej wodzie należy odciąć końce łodyg. W razie potrzeby można również odciąć końce ogonków, chociaż ponieważ są one jadalne, nie jest to konieczne. Jeśli twoja odmiana fasolki szparagowej ma żylaste włókna, które biegną przez cały strąk, również polecamy je odciąć.

Żółta fasolka szparagowa, podana w misce.

Kiedy jest sezon na fasolkę szparagową?

Fasolkę szparagową można znaleźć niemal przez cały rok. Miesiące letnie – czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień – to czas, gdy fasolka szparagowa jest najsmaczniejsza. Od maja do października świeżą fasolkę szparagową można kupić na targu. Fasolka szparagowa smakuje znacznie lepiej, gdy jest świeża, chrupiąca i soczysta.

Czy można zamrozić surową zieloną fasolkę?

Można, ale istnieje prawdopodobieństwo, że w rezultacie otrzymamy mdłą, pozbawioną smaku papkę. Lepszym sposobem jest blanszowanie. Po zamrożeniu zielona fasolka będzie chrupiąca i żywa. Aby uniknąć rozgotowania, wystarczy ją lekko zagotować przed zanurzeniem w lodowatej wodzie.

Kąpiel lodowa zatrzymuje działanie enzymów, które mogą powodować utratę smaku, koloru i tekstury. Zasadniczo zapewnia to, że mrożona zielona fasolka zachowa swoją świeżość. Oprócz oczyszczenia zielonej fasolki z brudu, ten prosty proces pomaga zachować witaminy i minerały.

Inne mrożonki

Zobacz, na nasze inne domowe mrożonki, które mogą się okazać przydatne w twojej kuchni!

Jeśli chcesz przygotować inne mrożone warzywa, przeczytaj jak zamrozić cukinię, kalafior, oraz marchewkę!

A jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zamrozić gotowe dania, to zobacz jak zamrozić krokiety, pierogi oraz zupę!

Jak zamrozić fasolkę szparagową? Zielona fasolka szparagowa w woreczku strunowym.

Czy można zamrozić fasolkę szparagową?

Laura
Z pewnością zastanawiacie się czy można zamrozić fasolkę szparagową. Otóż tak! Fasolka idealnie nadaje się do mrożenia i dłuższego przechowywania. Jest to idealny sposób aby zmniejszyć marnowanie jedzenia!
5 na podstawie 1 głosu
Czas Przygotowania 10 minuty
Czas Całkowity 10 minuty
Danie Mrożonki

Składniki
  

 • Fasolka szparagowa

Instrukcje
 

 • Zacznij od dokładnego oczyszczenia fasolki szparagowej. Odetnij górną i dolną część.
 • Jeżeli chcesz to możesz fasolkę pokroić na drobniejsze kawałki, lub zostaw w całości.
 • W dużym garnku zagotuj wodę.
 • Wrzuć fasolkę do wody i gotuj przez 3 minuty.
 • W międzyczasie przygotuj miskę z zimną wodą i lodem.
 • Przełóż za pomocą łyżki z otworami do miski z zimną wodą.
 • Zostaw na około 3 minuty.
 • Fasolkę szparagową odcedź z wody i przełóż na ręcznik papierowy. Osusz całkowicie.
 • Przygotuj blaszkę lub talerz i wyłóż ją papierem do pieczenia.
 • Wyłóż fasolkę równomiernie na blaszce i włóż do zamrażarki na około 1 godzinę.
 • Przełóż z blaszki fasolkę do woreczków strunowych. Szczelnie zamknij, wyciskając nadmiar powietrza.
 • Włóż ponownie do zamrażarki.
 • Zamrożona fasolka nadaje się do przechowywania do 8 miesięcy.
Spróbowałeś tego przepisu?Daj nam znać jak smakował przepis

Tagi:

Warzywa

Te przepisy również mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Ocena przepisu