Jaki Sos sojowy do sushi pasuje najlepiej?

Jedną z kombinacji, która sprawdza się idealnie, jest sos sojowy i sushi. Jak z pewnością wiesz, przygotowanie pysznej domowej rolki sushi wymaga wiele czasu i pracy. Poniżej dowiesz się jaki sos sojowy do sushi jest najczęściej wybierany, oraz jakie istnieją rodzaje sosów sojowych.

Sztuka kulinarna została starannie i precyzyjnie opracowana, aby zapewnić wyjątkowy smak. Ale kiedy odkryjesz idealny sos sojowy, który do niej pasuje, ujawni się cały jej potencjał.

Rodzaj sosu sojowego wybranego do sushi może mieć ogromne znaczenie. Sushi powinno być zawsze podawane z japońskim sosem sojowym, ponieważ ma on wyjątkowy smak w porównaniu z innymi sosami sojowymi. Aby uzyskać najlepsze wrażenia, należy wybrać autentyczny sos sojowy.

Jakie są rodzaje sosów sojowych?

Sos sojowy ciemny

Ma głęboki, bogaty odcień, który jest prawie całkowicie nieprzezroczysty. Ponieważ był fermentowany przez dłuższy czas i zawiera więcej pszenicy niż inne sosy sojowe, jest nieco słodszy i mniej słony.

Wystarczy przechylić butelkę w jedną stronę, a następnie delikatnie przechylić ją w drugą stronę, aby sprawdzić, czy jest to rzeczywiście ciemny sos sojowy. W porównaniu do jasnego sosu sojowego, sos sojowy powinien pokrywać butelkę i ściekać z niej stopniowo.

Ponieważ jest mniej słony, ma silny smak umami, ciemny sos sojowy, znany również jako „tamari”, jest często używany do maczania sushi w Japonii. Czasami może być produkowany bez pszenicy i ma wysoką zawartość soi. Ciemny sos sojowy jest doskonałym, uniwersalnym składnikiem, który warto mieć w swojej kuchennej spiżarni, ponieważ często pasuje do grillowanego mięsa i warzyw, a także do gulaszu.

Jasny sos sojowy

Usukuchi, co dosłownie tłumaczy się jako „lekki smak”, odnosi się raczej do koloru niż ilości soli. W porównaniu do czarnego sosu sojowego, może on zawierać do 2% więcej soli. Zawartość soli w sosie wynosi około 18%. Jest on produkowany w Japonii w stopniu 13%.

Słodki sos sojowy

Słodki sos sojowy, będący mieszanką cukru i sosu sojowego, to gęsty, syropowaty sos. Ten rodzaj sosu nadaje frytkom, mięsu i ryżowi smakowite, lepkie i połyskujące wykończenie. Można dodać go do własnych marynat lub, oczywiście, użyć go do sushi.

Biały sos sojowy

Biały sos sojowy (Shiro) zawiera bardzo mało soi i jest prawie w całości wytwarzany z pszenicy. Zwykle 80-90% składników to pszenica. Podobnie jak soja usukuchi, ma jaśniejszy kolor i jest bardziej słony niż konwencjonalny sos sojowy. Shiro-dashi to dashi dodane do białego sosu sojowego.

Jaki sos sojowy do sushi?

Fakt, że nie wszystkie sosy sojowe są sobie równe, powinien być oczywisty. Podobnie jak w przypadku degustacji wina, musisz odkryć sos sojowy, który jest specjalnie stworzony, aby otworzyć twoje podniebienie i wzmocnić nieodłączne smaki sushi.

Ostatecznie sprowadza się to do osobistego gustu. Niemniej jednak, każdy rodzaj sosu sojowego wzbogaci doznania płynące z jedzenia sushi w inny sposób. Zalecanym sosem sojowym jest ciemny sos sojowy, gdy tylko sos sojowy jest wymagany w przepisie. W japońskich restauracjach jest to również preferowany sos sojowy do maczania sushi.

Jasny i ciemny sos sojowy

Jak przechowywać sos sojowy?

Jeśli wieczko nie zostało otwarte, sos sojowy może być przechowywany przez bardzo długi czas bez zepsucia. Jeśli jest zapakowany w plastikowe opakowanie, może być przechowywany przez okres od jednego do półtora roku, jeśli jest trzymany z dala od bezpośredniego światła słonecznego i w chłodnym otoczeniu.

Postaraj się zużyć go w ciągu około miesiąca od otwarcia. Gdy tylko butelka zostanie otwarta, utlenianie powoduje stopniowe ciemnienie koloru sosu sojowego. Jest to jeden z powodów, dla których kolor i zapach ulegają pogorszeniu.

Podsumowanie

W rzeczywistości istnieje wiele sposobów wykorzystania sosu sojowego podczas gotowania, nie tylko do sushi, ale także do marynat, sosów sałatkowych i zup. Wiele osób decyduje się więc trzymać w szafce butelkę każdej odmiany sosu sojowego do wykorzystania w przyszłości.

Tradycyjny ciemny sos sojowy to obowiązkowy zakup dla miłośników sushi i sashimi poszukujących sosu do maczania sushi. Upewnij się tylko, że jest autentyczny i wysokiej jakości. Pamiętaj, że nadal chcesz doświadczyć nieodłącznych smaków sushi, więc wybierz japoński sos sojowy i uważaj, aby nie utopić go w sosie.

O autorach

Author Image

Laura i Nathan

Poznaj Laurę i Nathana. Doświadczonych kucharzy domowych. Autorów przepisów które z pewnością pokochasz.

Dodaj komentarz