16 regionalnych świątecznych dań, których warto spróbować w tym roku!

Opublikowano

Blog

Artykuł od autora partnerskiego

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. To właśnie wtedy na Twoim stole pojawiają się dobrze znane od dziecka, tradycyjne potrawy. Chciałbyś sprawdzić, jak smakują w nieco odmienionej wersji? W takim razie w tym roku obok tradycyjnych dań zaserwuj także specjały z innych rejonów Polski.

Świąteczne zupy, czyli nie tylko barszcz i grzybowa

Pierwszą wigilijną potrawą serwowaną w wielu domach jest świąteczna zupa. Jeśli w Twoim domu do tej pory zawsze była to zupa grzybowa, w tym roku sprawdź inne opcje! Przygotuj zestaw garnków do gotowania i wybieraj spośród możliwości takich jak:

1. Serwowanej w niektórych rejonach Mazowsza zupy rybnej, czyli zupy powstałej na bazie tradycyjnych warzyw korzeniowych, wywaru z karpia oraz aromatycznych przypraw.
2. Siemieniotki, czyli zupy z nasion konopi podawanej głównie na Śląsku. Serwuje się ją z dodatkiem kaszy gryczanej lub chrupiących grzanek.
3. Zupy wiśniowej, a więc zupy powstałej z podawanego na ciepło kompotu z dodatkiem kwaśnej śmietany. Taką zupę, z makaronem, znajdziesz na świątecznych stołach w niektórych częściach Śląska oraz Zagłębia.
4. Zupę na słodko, czyli zupę z suszonych śliwek i jabłek, podaje się też w Wigilię w Wielkopolsce. Taką zupę tradycyjnie spożywa się z domowymi kluseczkami.
5. Na Pomorzu na wigilijnych stołach często pojawia się zupa śledziowa. Przyrządzisz ją na bazie płatów śledziowych zanurzonych w śmietanie z dodatkiem popularnych przypraw. Tego typu zupę podaje się z gorącymi ziemniakami.

Tradycyjne dania z grzybami i kapustą, które warto wprowadzić do swojej kuchni

Na tradycyjnym wigilijnym stole nie może zabraknąć dań, których głównym składnikiem są suszone grzyby oraz kiszona kapusta. W całej Polsce znane są pierogi i uszka przyrządzane właśnie z takim farszem. W wielu regionach to jednak nie wszystko!

Na Mazowszu czasem zamiast tradycyjnych uszek, do barszczu lub zupy grzybowej serwuje się paszteciki z grzybami. Na Śląsku bardzo popularnym wigilijnym daniem jest z kolei kapusta z grochem. Jeśli chcesz spróbować przynajmniej jednej potrawy wigilijnej, która dotąd nie pojawiała się na Twoim stole, warto zacząć właśnie od tej. Dlaczego? Jej przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy kilka składników oraz duże garnki na indukcję lub kuchenkę gazową, w których ugotujesz groch.

Jakie jeszcze dania z kapustą lub grzybami znajdziesz na wigilijnych stołach w Polsce? Na Lubelszczyźnie będzie to kulebiak, czyli rodzaj dużego, pieczonego pieroga z farszem z kiszonej kapusty. W Wielkopolsce z kolei na stołach często pojawia się kapusta z grzybami. Danie doprawiane jest tradycyjnymi przyprawami. Czasem dodaje się do niego także cebulę i marchew.

Karp na wiele sposobów!

Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryb, a zwłaszcza – bez karpia. W tym roku przygotuj zestawy patelni i usmaż tradycyjnie kilka płatów. Pozostaw jednak kilka kawałków ryby do serwowania na inne sposoby.

W wielu rejonach Polski karpie podaje się w galarecie. Możesz przyrządzić go na wytrawnie albo na słodko (będzie to tzw. karp po żydowsku, z dodatkiem rodzynek). Na Pomorzu i Lubelszczyźnie w Wigilię serwuje się także karpie wędzone – jeśli nigdy nie próbowałeś, sprawdź koniecznie, jak smakuje ryba podana właśnie w ten sposób!

Regionalne świąteczne słodkości

Na świątecznym stole nie może zabraknąć słodkości – a zwłaszcza dań z makiem! Na Śląsku będą to tzw. makówki, czyli masa makowa z bakaliami i miodem przekładana namoczoną mlekiem bułką. Na Podlasiu kutia – przyrządza się ją z gotowanej pszenicy, maku i bakalii. Na Mazowszu tradycyjnie na stołach pojawiają się kluski z makiem na słodko. Być może więc tradycyjny, znany od zawsze makowiec w tym roku zastąpisz którąś z wymienionych wersji makowych słodkości?

Inne wigilijne smakołyki na słodko to np. zupa migdałowa serwowana tradycyjnie w Małopolsce albo śląska moczka. Tę ostatnią przyrządza się ze specjalnego rodzaju piernika, bakalii oraz suszonych owoców. Niegdyś do potrawy dodawano również spore ilości ciemnego piwa, rosołu albo… wywaru z gotowanych łbów karpi! Dziś, dla zachowania słodkiego smaku, najczęściej moczkę przyrządza się z dodatkiem kompotów.

Święta to czas rodzinnych spotkań i kultywowania dobrze znanych tradycji. W Twoim domu może to być jednak także czas tworzenia tradycji nowych – np. próbowania dań z innych regionów kraju!

Tagi:

Te przepisy również mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz