16 regionalnych świątecznych dań, których warto spróbować w tym roku!

Artykuł od autora partnerskiego

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. To właśnie wtedy na Twoim stole pojawiają się dobrze znane od dziecka, tradycyjne potrawy. Chciałbyś sprawdzić, jak smakują w nieco odmienionej wersji? W takim razie w tym roku obok tradycyjnych dań zaserwuj także specjały z innych rejonów Polski.

Świąteczne zupy, czyli nie tylko barszcz i grzybowa

Pierwszą wigilijną potrawą serwowaną w wielu domach jest świąteczna zupa. Jeśli w Twoim domu do tej pory zawsze była to zupa grzybowa, w tym roku sprawdź inne opcje! Przygotuj zestaw garnków do gotowania i wybieraj spośród możliwości takich jak:

1. Serwowanej w niektórych rejonach Mazowsza zupy rybnej, czyli zupy powstałej na bazie tradycyjnych warzyw korzeniowych, wywaru z karpia oraz aromatycznych przypraw.
2. Siemieniotki, czyli zupy z nasion konopi podawanej głównie na Śląsku. Serwuje się ją z dodatkiem kaszy gryczanej lub chrupiących grzanek.
3. Zupy wiśniowej, a więc zupy powstałej z podawanego na ciepło kompotu z dodatkiem kwaśnej śmietany. Taką zupę, z makaronem, znajdziesz na świątecznych stołach w niektórych częściach Śląska oraz Zagłębia.
4. Zupę na słodko, czyli zupę z suszonych śliwek i jabłek, podaje się też w Wigilię w Wielkopolsce. Taką zupę tradycyjnie spożywa się z domowymi kluseczkami.
5. Na Pomorzu na wigilijnych stołach często pojawia się zupa śledziowa. Przyrządzisz ją na bazie płatów śledziowych zanurzonych w śmietanie z dodatkiem popularnych przypraw. Tego typu zupę podaje się z gorącymi ziemniakami.

Tradycyjne dania z grzybami i kapustą, które warto wprowadzić do swojej kuchni

Na tradycyjnym wigilijnym stole nie może zabraknąć dań, których głównym składnikiem są suszone grzyby oraz kiszona kapusta. W całej Polsce znane są pierogi i uszka przyrządzane właśnie z takim farszem. W wielu regionach to jednak nie wszystko!

Na Mazowszu czasem zamiast tradycyjnych uszek, do barszczu lub zupy grzybowej serwuje się paszteciki z grzybami. Na Śląsku bardzo popularnym wigilijnym daniem jest z kolei kapusta z grochem. Jeśli chcesz spróbować przynajmniej jednej potrawy wigilijnej, która dotąd nie pojawiała się na Twoim stole, warto zacząć właśnie od tej. Dlaczego? Jej przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy kilka składników oraz duże garnki na indukcję lub kuchenkę gazową, w których ugotujesz groch.

Jakie jeszcze dania z kapustą lub grzybami znajdziesz na wigilijnych stołach w Polsce? Na Lubelszczyźnie będzie to kulebiak, czyli rodzaj dużego, pieczonego pieroga z farszem z kiszonej kapusty. W Wielkopolsce z kolei na stołach często pojawia się kapusta z grzybami. Danie doprawiane jest tradycyjnymi przyprawami. Czasem dodaje się do niego także cebulę i marchew.

Karp na wiele sposobów!

Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryb, a zwłaszcza – bez karpia. W tym roku przygotuj zestawy patelni i usmaż tradycyjnie kilka płatów. Pozostaw jednak kilka kawałków ryby do serwowania na inne sposoby.

W wielu rejonach Polski karpie podaje się w galarecie. Możesz przyrządzić go na wytrawnie albo na słodko (będzie to tzw. karp po żydowsku, z dodatkiem rodzynek). Na Pomorzu i Lubelszczyźnie w Wigilię serwuje się także karpie wędzone – jeśli nigdy nie próbowałeś, sprawdź koniecznie, jak smakuje ryba podana właśnie w ten sposób!

Regionalne świąteczne słodkości

Na świątecznym stole nie może zabraknąć słodkości – a zwłaszcza dań z makiem! Na Śląsku będą to tzw. makówki, czyli masa makowa z bakaliami i miodem przekładana namoczoną mlekiem bułką. Na Podlasiu kutia – przyrządza się ją z gotowanej pszenicy, maku i bakalii. Na Mazowszu tradycyjnie na stołach pojawiają się kluski z makiem na słodko. Być może więc tradycyjny, znany od zawsze makowiec w tym roku zastąpisz którąś z wymienionych wersji makowych słodkości?

Inne wigilijne smakołyki na słodko to np. zupa migdałowa serwowana tradycyjnie w Małopolsce albo śląska moczka. Tę ostatnią przyrządza się ze specjalnego rodzaju piernika, bakalii oraz suszonych owoców. Niegdyś do potrawy dodawano również spore ilości ciemnego piwa, rosołu albo… wywaru z gotowanych łbów karpi! Dziś, dla zachowania słodkiego smaku, najczęściej moczkę przyrządza się z dodatkiem kompotów.

Święta to czas rodzinnych spotkań i kultywowania dobrze znanych tradycji. W Twoim domu może to być jednak także czas tworzenia tradycji nowych – np. próbowania dań z innych regionów kraju!

O autorach

Author Image

Laura i Nathan

Poznaj Laurę i Nathana. Doświadczonych kucharzy domowych. Autorów przepisów które z pewnością pokochasz.

Dodaj komentarz