W dzisiejszym przepisie dowiesz się jak ugotować kaszę jęczmienną, oraz jak uzyskać najlepszy efekt za każdym razem!
Kasza jęczmienna jest znana na polskich stołach od lat. Jest uniwersalna, dlatego, można ją podawać praktycznie z wszystkimi dodatkami.
Pokażemy ci z czym również podawać kaszę jęczmienną, oraz nasze wskazówki i porady! Czytaj dalej aby dowiedzieć się jak ugotować kaszę jęczmienną!
Rodzaje kaszy jęczmiennej
Mimo, że kasza jęczmienna to jest rodzaj sam w sobie, dzieli się ona na 3 podrodzaje, które z łatwością znajdzie się w sklepach.
Kasza jęczmienna pęczak – są to największe ziarna kaszy, które są w całości. Są one również wypolerowane. Nie były one wcześniej posiekane na drobne cząstki. Ten rodzaj kaszy najczęściej podaje się sałatkach.
Kasza perłowa – jest to rozdrobniona kasza jęczmienna, oraz wypolerowana. Wyglądem przypomina perełki, skąd też pochodzi nazwa. Inaczej może być zwana mazurską. Często wykorzystuje się ją do sosów i do zup.
Kasza łamana – jest to rozdrobniona kasza jęczmienna, nie poddana polerowaniu. Inaczej jest ona również zwana kaszą wiejską.
Kasza jęczmienna – jak gotować?
Zapewne wiele z was zastanawia się jak ugotować kaszę jęczmienną, tak aby za każdym razem wyszła idealna. Otóż sekretu nie ma.
Zacznij od dokładnego oczyszczenia kaszy. Najlepiej przełóż ją do sitka, oraz umyj pod bieżącą zimną wodą. To oczyści pyłki i brud, które powstały podczas polerowania, lub rozdrabniana kaszy.
Kolejnym krokiem jest wlanie do dużego garnka około 2 szklanki wody na 1 szklankę kaszy jęczmiennej. Jeżeli chcesz aby twoja kasza była bardziej kleista to wlej większą ilośc wody. Nie polecamy przekraczać 3,5 szklanki wody na 1 szklankę suchej kaszy jęczmiennej.
Włóż garnek na ogień i doprowadź wodę do wrzenia. Dodaj około 1 łyżkę soli. Wsyp umytą kaszę i gotuj przez około 17 minut, lub aż do uzyskania miękkości. Gotowanie kaszy jęczmiennej może zająć od 15 – 20 minut, w zależności od jej wielkości.
Z czym podawać kaszę jęczmienną?
Kasza jęczmienna idealnie pasuje do różnych sosów i mięs. Zobacz na nasze poniższe pomysły, aby znaleźć swoją inspirację!
Kasza jęczmienna z sosem grzybowym – do tego rodzaju idealnie pasuje sos grzybowy ciemny, oraz jasny kremowy sos pieczarkowy!
Gulasz – możesz przygotować gulasz wieprzowy lub gulasz wołowy. Do tej kaszy idealnie smakują gęste gulasze.
Zupy – zupa węgierska, zupa pieczarkowa, czy krupnik. Do nich najczęściej dodaje się ugotowaną już kaszę jęczmienną – najczęściej perłową.
Często zadawane pytania
Czy kaszę jęczmienną trzeba moczyć?
Nie ma potrzeby moczenia kaszy jęczmiennej, lecz jeżeli chcesz aby jej czas gotowania się skrócił, to możesz ją namoczyć przez noc.
Czy trzeba płukać kaszę do gotowania?
Tak, kaszę jęczmienną należy dokładnie wypłukać przed gotowaniem. Chyba, że jest ona w woreczku, to w tym przypadku nie ma takiej potrzeby.
Czy kaszę gotuję się pod przykryciem?
Tak, kaszę jęczmienną powinno gotować się pod przykryciem, ale należy uważać, aby nie wykipiała. Najlepiej pokrywkę jest lekko uchylić pod kątem, tak aby para się wydostawała.