Czy można zamrozić ciasto drożdżowe?

Opublikowano

Ciasto drożdżowe z owocami gotowe do mrożenia

Porady Kulinarnie

Z pewnością zastanawiacie się czy można zamrozić ciasto drożdżowe. Otóż tak, można zamrozić surowe jak i upieczone ciasto drożdżowe z dodatkami lub bez. Czytaj dalej aby dowiedzieć się jak!

Ciasto drożdżowe jest bardzo uniwersalne. Czy to ciasto do pizzy, na pieczywo, na chleb lub na ciasto owocowe – każdy z tych rodzajów jest idealny do mrożenia i dzisiaj dowiesz się jak to zrobić.

Głównie ciasta z dodatkiem cukru zamrażają się nieco lepiej, niż ciasta drożdżowe z dużą ilością soli, lecz różnica nie jest bardzo wyczuwalna.

Czy można zamrozić ciasto drożdżowe?

Tak, ciasto drożdżowe można z łatwością zamrozić, bez znaczenia czy jest surowe czy upieczone. Możesz równie dobrze zamrozić ciasto drożdżowe przed wyrośnięciem jak i po wyrośnięciu.

Pamiętaj jedynie, że surowe ciasto drożdżowe po mrożeniu zajmie więcej czasu do wyrośnięcia, lecz jeżeli twoje drożdże były dobre, to nie powinno to sprawić żadnego problemu.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe po uformowaniu i pierwszym wyrośnięciu nadaje się do zamrożenia. Kula ciasta zajmuje mniej miejsca w zamrażarce niż gotowy wypiek, więc przygotowanie ciasta drożdżowego z wyprzedzeniem i przechowywanie go do późniejszego wykorzystania oszczędza czas i miejsce w zamrażarce.

Zrobienie wielu porcji ciasta drożdżowego, uformowanie w kulki i zamrożenie ich pozwoli ci mieć świeżo upieczone ciasto, kiedy tylko zechcesz.

Jakie rodzaje ciasta drożdżowego nadają się do zamrażania?

Można mrozić surowe ciasta drożdżowe jak i upieczone ciasta drożdżowe. Oba rodzaje są idealne i smakują tak samo, jak nie lepiej po zamrożeniu.

Niektóre przepisy na ciasta drożdżowe zamrażają się lepiej niż inne, dlatego najlepiej jest skorzystać z przepisu specjalnie przeznaczonego do zamrożenia. Tak jak w przypadku zwykłego domowego chleba i ciasta na pizzę, ciasta te mają często niższą zawartość tłuszczu i soli, ale wyższą zawartość drożdży i cukru, przez co dobrze się mrożą.

Kiedy należy zamrażać ciasto drożdżowe?

Ciasto może być zamrożone na dwóch etapach podczas procedury tworzenia. Pierwszy z nich ma miejsce po wyrobieniu ciasta i przed pierwszym wyrastaniem. Drugi proces ma miejsce po uformowaniu ciasta, ale przed drugim wyrastaniem.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe w misce, przykryte folią spożywczą

Jak przygotować ciasto do zamrożenia przed pierwszym wyrastaniem?

Ciasto należy spłaszczyć, a następnie umieścić na blasze do pieczenia i zamrozić przez godzinę. Po zamrożeniu ciasta, wyjmij je i bezpiecznie zawiń w folię aluminiową lub plastikową. Umieść w plastikowych woreczkach, które można szczelnie zamknąć, a następnie włóż z powrotem do zamrażarki. Ciasto można przechowywać do czterech tygodni.

Ciasto należy rozmrozić w lodówce przez noc. Gdy ciasto będzie gotowe do użycia, należy umieścić je na przygotowanej blasze do pieczenia. Przykryj i pozostaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, aż podwoi swoją objętość. Wyrastanie ciasta potrwa dwa razy dłużej niż zwykle. Przed pieczeniem ciasto należy, uformować i ponownie odstawić do wyrośnięcia.

Jak zamrozić ciasto po uformowaniu

Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku małych chlebów i ciast bez słodkiego nadzienia. Zaleca się przygotowanie słodkości, z nadzieniami, w dniu ich pieczenia, ponieważ mogą one wchłonąć wilgoć podczas zamrażania i rozmrażania.

Uformuj ciasto, a następnie zamroź je na blasze do pieczenia. Ciasto można zamrozić i przechowywać do czterech tygodni w szczelnym pojemniku. Rozmrażaj przez noc pod przykryciem na natłuszczonej blasze do pieczenia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość, gdy jest pod przykryciem i pozostawione do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Upiecz zgodnie z zaleceniami.

Jak zamrozić ciasto drożdżowe z owocami?

Poniżej przedstawiamy, co należy zrobić, aby dobrze zamrozić ciasto owocowe:

Na początek zdejmij wszelkie niejadalne dekoracje ciasta, takie jak wstążki, kokardy lub ozdoby. Umieść warstwę folii spożywczej na torcie. Ochroni to ciasto przed zapachami z zamrażarki. Aby dodatkowo zabezpieczyć ciasto, umieść jeszcze jedną warstwę folii, lub włóż do woreczka strunowego. Umieść ciasto w zamrażarce.

Ciasto drożdżowe z owocami może być zamrożone przez okres do 4 miesięcy. Aby je rozmrozić wyjmij z zamrażarki i odczekaj az będzie w temperaturze pokojowej. Możesz też je podgrzać w mikrofali, jeżeli chcesz aby było gorące.

Inne mrożonki

Jeżeli szukasz więcej przepisów na mrożonki to koniecznie zajrzyj do naszych propozycji poniżej!

Jeżeli zostało ci za dużo surowego ciasta od pizzy to najlepszym sposobem jest jego zamrożenie. A tutaj dowiesz się jak najlepiej zamrozić ciasto na pizzę!

A jeśli interesuje cię mrożenie deserów to koniecznie przeczytaj jak zamrozić sernik, aby nadal był pyszny i idealnie kremowy!

Tagi:

Jajka / Owoce

Te przepisy również mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz