Dżem truskawkowy

Nie ma nic pyszniejszego niż domowy dżem truskawkowy. Idealnie nadaje się on na chrupie pieczywo, jako dodatek do naleśników, ciast oraz deserów. Pewnie wielu z was również lubi zjeść go po prostu na łyżeczce!

Dżem z truskawek jak i dżem z malin to najczęściej wybierane rodzaje dżemów w Polsce!

Poniżej poznasz najlepszy przepis na dżem truskawkowy, którego nie może zabraknąć w twojej kuchni! Podamy ci metodę na dżem długo gotowany, jak i dżem, który zrobisz bardzo szybko przy pomocy cukru żelującego. Czytaj dalej aby dowiedzieć się jak zrobić dżem truskawkowy.

Potrzebne składniki na dżem truskawkowy

Truskawki – oczywiście do dżemu z truskawkami potrzebne nam będą dobrej jakości truskawki. Polecamy użyć tych co są w sezonie jeżeli są dostępne, ponieważ one smakują najsmaczniej! Umyj je dokładnie i odetnij wszystkie szypułki.

Truskawki możesz zostawić w całości lub pokroić je na kawałki. My lubimy pokroić owoce a następnie dodatkowo zgnieść je w garnku, lecz ty możesz dodać owoce takiej wielkości, które będą odpowiadały tobie i twojej rodzinie!

Cukier – my wybraliśmy zwykły biały cukier granulowany, lecz jeżeli chcesz przyspieszyć czas w którym będziesz gotował swój dżem to zalecamy dodać cukru żelującego. A jeżeli lubisz posmak wanilii w swoim dżemie to również polecamy dodać odrobinę cukru waniliowego.

W zależności od twoich upodobań, możesz dodać cukru więcej lub mniej. Jeśli twoja rodzina uwielbia bardzo słodkie dżemy to oczywiście możesz go dodać w większej ilości.

Cytryna – świeżo wyciśnięty sok z cytryny nadaje idealnej delikatnej kwasowości do dżemu. Nie przejmuj się, twój dżem nie będzie zbyt kwaśny po ugotowaniu – chyba że chcesz żeby taki był to zalecamy użyć około 2 – 3 cytryn i wycisnąć z nich cały sok.

Jak zrobić dżem z truskawek?

Przygotowanie musisz zacząć od wyboru dobrego garnka. Jeżeli nie chcesz aby twój dżem się przypalił to wybierz garnek z grubym dnem. To zapewni idealną barierę między dżemem a bezpośrednim ogniem.

Kiedy masz już przygotowany garnek, wrzuć do niego wszystkie truskawki i włóż na niski ogień. Kiedy owoce puszczą już soki, możesz wrzucić cukier biały oraz dodać sok z cytryny. Wymieszaj i pozostaw na niskim ogniu.

Gotuj aż stanie się gęsty. Powinno to zająć około 4 – 5 godzin. Mieszaj co kilkanaście minut, aby się nie przypalił. Po tym czasie zdejmij z ognia i kontynuuj mieszanie aż białe bąbelki znikną z powierzchni dżemu.

Przelej do wysterylizowanych słoików i szczelnie zakręć. Obróć słoiki wieczkiem w dół i pozostaw na 30 minut.

Jak zrobić dżem z truskawek na szybko?

Jeżeli nie masz czasu na długie gotowanie to zalecamy użyć cukru żelującego, co znacznie przyspieszy cały proces. Do tej samej ilości truskawek (1 kg) dodaj 40 gram cukru żelującego (3 w 1) oraz 200 gram cukru białego i sok z cytryny.

Truskawki dokładnie umyj i odetnij szypułki. Pokrój je na mniejsze kawałki i dodaj do garnka. Włóż na niski ogień i gotuj aż puszczą soki.

Wsyp cukier żelujący, cukier biały oraz dodaj sok z cytryny. Po kilku minutach dżem stanie się gęsty i gotowy. Przelej go do wysterylizowanych słoików, zakręć i obróć na drugą stronę. Odczekaj aż całkowicie ostygnie.

Jak wysterylizować słoiki?

Kluczem do długoterminowego przechowywania dżemu jest dokładne wysterylizowanie słoików i wieczek.

Przygotuj duży garnek i wlej do niego zimną wodę. Włóż słoiki oraz wieczka, tak aby całkowicie były pokryte wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 10 minut. Wyjmij za pomocą chwytają do słoików i od razu wlej do nich gorący dżem.

Jak zapasteryzować dżem z truskawek?

Jeżeli planujesz długoterminowe przechowywanie słoików to zalecamy je zapasteryzować. Aby to zrobić zacznij od dokładnego wyparzenia słoików. Wlej do nich gorący dżem zostawiając około 2 cm miejsca.

Następnie oczyść dokładnie wieczka za pomocą czystej ściereczki. Nie mogą zostać żadne pozostałości po dżemie, ponieważ wtedy zepsuje się on bardzo szybko.

Przygotuj duży garnek z wodą o temperaturze takiej samej jak słoiki. Woda jak i słoiki powinny być gorące. Włóż ostrożnie słoiki, tak aby zostało około 2 cm miejsca między wieczkami słoików a wodą.

Doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 25 – 30 minut. Na tym etapie wieczka będą jeszcze wypukłe. Następnie wyjmij ostrożnie z wody (możesz jeszcze raz dokręcić wieczka) i obróć do góry nogami.

Pozostaw na 24 godziny aby ostygły. Po tym czasie wieczka staną się wklęsłe. Przechowuj zapeklowane słoiki w suchym i ciemnym miejscu. Możesz je przechowywać do 12 miesięcy.

Składniki na dżem truskawkowy

Często zadawane pytania

Ile cukru na 1 kg truskawek do dżemu?

Na 1 kilo świeżych truskawek bez szypułek najlepiej dodać 250 gram cukru białego. To zapewni, że twój dżem nie będzie zbyt słodki. Jednak jeżeli chcesz uzyskać słodki dżem to możesz dodać 500 gram cukru.

Jak zagęścić dżem z truskawek?

Jeżeli twój dżem truskawkowy jest zbyt płynny to możesz użyć dwóch sposobów. Pierwszym sposobem jest długie i powolne gotowanie, a drugim sposobem jest dodanie większej ilości cukru żelującego.

Co zrobić żeby dżem truskawkowy nie stracił koloru?

Jeżeli nie chcesz aby twój dżem był ciemny i nie atrakcyjny, to dodaj do niego świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Również możesz użyć do tego soku z limonki, jak i dodatek skórki z cytryny i limonki.

Dżem truskawkowy w słoiku na stole

Dżem truskawkowy

Laura i Nathan
Dżem truskawkowy jest jednym z najpopularniejszych dżemów na całym świecie. Jest on najczęściej wybieranym słodkim dodatkiem do kanapek, naleśników czy deserów! Dzisiaj dowiesz się jak zrobić najlepszy dżem truskawkowy.
5 na podstawie 1 głosu
Czas Przygotowania 10 minuty
Czas Gotowania 5 godziny
Czas Całkowity 5 godziny 10 minuty
Danie Dżem
Kuchnia Polska
Porcje 2 Słoiki
Kalorie 482 kcal

Składniki
  

  • 1 Kg Truskawek
  • 250 Gram Cukru białego
  • 1 Cytryna

Instrukcje
 

  • Truskawki dokładnie umyj i odetnij szypułki. Możesz pokroić je na drobniejsze kawałki, lecz nie jest to konieczne. Jeżeli chcesz zrobić więcej dżemu, to wystarczy podwoić ilość składników.
  • Włóż truskawki do dużego garnka z grubym dnem i wstaw na bardzo niski ogień. Ugnieć truskawki aby się bardziej rozpadły i szybciej puściły soki.
  • Wsyp biały cukier do delikatnie gotujących się truskawek.
  • Cytrynę umyj, przekrój na pół i wyciśnij sok do gotującego się dżemu. Jeżeli chcesz aby smak cytryny był mocniejszy możesz również zetrzeć odrobinę skórki z cytryny i wrzucić ją do gotujących się truskawek.
  • Dlatego, że w tym przepisie nie używamy żelatyny, dżem powinien się długo i bardzo powoli gotować. Zalecamy nie nakładać pokrywki oraz mieszać co około pół godziny, lub nawet 15 minut.
  • Dżem gotuj przez 4 godziny, lub aż wyparuje wystarczająca ilość wody i stanie się gęsty. Przy ostatniej godzinie gotowania zalecamy częściej mieszać, ponieważ łatwiej może się przypalić.
  • Zdejmij dżem z ognia i mieszaj, aż piana z wierzchu całkowicie opadnie.
  • Przelej gorący dżem od razu do słoików (wysterylizowanych wcześniej), i zakręć. Odwróć do góry nogami i zostaw na około 25 – 30 minut.

Pasteryzacja słoików z dżemem

  • Jeżeli chcesz aby twój dżem mógł stać dłużej to konieczne będzie jego pasteryzacja. Jeżeli chcesz słoiki zapasteryzować, to konieczne będzie zostawienie około 1 cm wolnego miejsca między wieczkiem a dżemem.
  • Oczyść za pomocą ściereczki wieczko, tak aby było całkowicie suche.
  • Przygotuj duży garnek. Na spód zalecamy dodać specjalną wkładkę do pasteryzacji słoików, która zapewni bezpieczeństwo podczas gotowania.
  • Następnie wlej do garnka gorącą wodę. Pamiętaj, że woda musi być prawie takiej samej temperatury co słoiki z gorącym dżemem, aby szkło nie pękło.
  • Włóż słoiki do wody i włóż na średni ogień. Zostaw około 3 cm odległości między wodą a wieczkami słoików.
  • Gotuj przez 25 minut i następnie za pomocą szczypiec ostrożnie wyjmij słoiki, dokręć jeżeli jest potrzeba i ułóż do góry nogami. Zostaw na około 24 godziny. Po tym czasie wieczko powinno stać się wklęsłe.

Wartości Odżywcze

Kalorie: 482kcal
Spróbowałeś tego przepisu?Daj nam znać jak smakował przepis

O autorach

Author Image

Laura i Nathan

Poznaj Laurę i Nathana. Doświadczonych kucharzy domowych. Autorów przepisów które z pewnością pokochasz.

Dodaj komentarz

Ocena przepisu