Zakwas na żurek

Opublikowano

Zakwas Na Żurek w szklanej butelce po odcedzeniu

Zupy

Domowy zakwas na żurek może nadać twojej zupie pysznego aromatu. Jest on niezbędny aby przygotować aromatyczne danie na Wielkanoc, lub po prostu zwykłą zupę do obiadu. Ten zakwas możesz przygotować zarówno do żuru, jak i żurku.

Pamiętaj jednak, że ten zakwas nadaje się do żurku Wielkanocnego jak i żuru psotnego, lecz nie nadaje się do barszczu białego, ponieważ do tej zupy robi się zakwas na bazie mąki pszennej a nie żytniej.

Potrzebne składniki na zakwas

Do zrobienia zakwasu potrzebujesz jedynie kilka składników.

Woda – polecamy użyć czystej, przegotowanej i ostudzonej wody. Możesz również użyć wody filtrowanej. Pamiętaj aby nie wkładać do niej brudnych łyżek, lub nie przelewać jej do nieczystych naczyń, ponieważ to może spowodować pleśń na zakwasie.

Mąka żytnia – do zakwasu potrzebna ci będzie mąka żytnia typu 2000. Zalecamy przesiać ją przez sitko, przed dodaniem do pozostałych składników, aby uniknąć powstaniu grudek.

Przyprawy – użyj świeżych ząbków czosnku, ziela angielskiego i liści laurowych. Nie ma potrzeby na dodawanie soli, ponieważ to może zahamować proces kiszenia.

Potrzebne przybory

Duży słoik – możesz użyć dużego słoja, lub innego wysokiego naczynia aby ukisić zakwas na żurek. Zalecamy dokładnie wymyć naczynie przed dodaniem składników, a nawet jego wyparzenie w celu pozbycia się bakterii, które mogą później utworzyć pleśń na zakwasie a zarazem zniszczyć całą kiszonkę.

Czysta kuchenna ściereczka lub gaza – Ważne jest to aby przez materiał mogło się przedostawać powietrze bez problemu. Jeżeli wybierasz gazę to nałóż kilka warstw, aby móc ochronić zakwas przed jakimikolwiek zanieczyszczeniami. Pamiętaj, że jeżeli ściereczka lub gaza będą zanieczyszczone to należy je niezwłocznie wymienić na nowe.

Sznurek – do przymocowania materiału do słoika możesz użyć sznurka lub zwykłej gumki recepturki.

Łyżki lub inne mieszadełka – kluczem jest sterylność przyborów. Zawsze polecamy dokładnie wymyć łyżki lub inne mieszadełka, przed dziennym mieszaniem zakwasu.

Jak zrobić zakwas na żurek?

Przygotowanie zakwasu do zupy jest bardzo proste. Wystarczy wszystko włożyć do słoika i wymieszać. Następnie nałóż ściereczkę i przymocuj przy pomocy sznureczki. Odłóż na 7 dni w ciemne i ciepłe miejsce.

Mieszaj zakwas 1 raz dziennie. Jeżeli się pojawi piana, to możesz ją zgarnąć i wyrzucić. Po kilku dniach zakwas nabierze mocnego aromatu, który poniżeniem być przyjemny i pachnieć jak żurek.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek plamy, zanieczyszczenia lub brzydki zapach, to należy od razu wyrzucić zakwas i zacząć od nowa. Dlatego też warto zakwas przygotować z większym wyprzedzeniem przed świętami.

Przed wykorzystaniem zakwasu przelej go przez sitko, wyławiając czosnek, ziele angielskie i liście laurowe. Przełóż go do czystego naczynia.

Jak przechowywać zakwas do żurku?

Jeżeli nie zużyjesz zakwasu od razu, to możesz go przelać do szklanego wysokiego naczynia i przechowywać w lodówce od 2 – 3 tygodni. Warto jednak pamiętać że najlepiej go spożyć w ciągu tygodnia od przygotowania.

Zakwas na żurek powinien mieć przyjemny aromat, oraz nie posiadać jakichkolwiek przebarwień. Na dnie zakwasu widoczna będzie mąka żytnia, co jest normalnym zjawiskiem.

Żurek z jajkiem w misce

Różnica między żurem, żurkiem a barszczem białym

Żur – jest to postna wersja dania, bez dodatku śmietany do zupy, szynki czy boczku. Również do żuru nie dodaje się majeranku. Jest on bardzo wyrazisty i kwaśny w smaku. W zależności od regionu zakwas do żuru jest przygotowywany z zakwaszonej mąki żytniej razowej, mąki owsianej lub gryczanej. Często gotowany jest na bazie wędzonego boczku i dodaje się pokrojone ziemniaki.

Żurek – jest to delikatniejsza wersja żuru, zabielana kwaśną śmietaną. Do żurku dodaje się majeranek, gotowane jajko na twardo, szynkę i boczek. Jest również mniej gęsty niż żur.

Barszcz biały – barszcz biały jest delikatniejszy w smaku. Zakwas do tej zupy przygotowuje się na bazie mąki pszennej. Zupę zabiela się śmietanką i często podaje z białą kiełbasą i ugotowanym jajkiem na twardo.

Pamiętaj jednak, że przepisy na żur, żurek i barszcz biały różnią się w zależności od regionów a nawet tradycji rodzinnych i nie ma jednakowej odpowiedzi na przygotowywanie tych zup.

Pamiętaj, że możesz też przygotować chleb na zakwasie, tylko składniki będą się różnić do tego zakwasu. Użyj 200 gram mąki żytniej oraz 250 ml wody. Pomiń wszystkie przyprawy i dodaj trochę cukru!

Zakwas Na Żurek w szklanej butelce po odcedzeniu

Zakwas na żurek

Laura
Zakwas na żur i żurek jest niezbędny aby przygotować najlepszą zupę. Pamiętaj aby przygotować go tydzień wcześniej, przed gotowaniem zupy, ponieważ zakwas kisi się przez ten czas.
5 na podstawie 1 głosu
Czas Przygotowania 5 minuty
Odstawić na 7 dni
Czas Całkowity 7 dni 5 minuty
Danie Kiszonki
Kuchnia Polska
Porcje 500 Ml
Kalorie 200 kcal

Składniki
  

 • 2 Szklanki Wody około 450 ml
 • 45 Gram Mąki żytniej typ 2000
 • 4 – 6 Ząbków czosnku
 • 5 Listków Laurowych
 • 10 Ziaren ziela angielskiego

Instrukcje
 

 • Wodę przygotuj i ostudź.
 • Do dużego słoika wlej wodę, dodaj mąkę żytnią, czosnek, ziele angielskie i liście laurowe. Wszystko dokładnie wymieszaj.
 • Na słoik nałóż gazę lub czystą ściereczkę kuchenną. Przymocuj za pomocą sznureczki lub gumki recepturki.
 • Odłóż w ciemne i ciepłe miejsce. Może to być szafka kuchenna.
 • Mieszaj zakwas w każdy dzień kiszenia przy pomocy czystej łyżeczki. Pamiętaj aby nakładać ściereczkę ponownie po przemieszaniu.
 • Jeżeli widoczny będzie brud, pleśń – należy od razu wyrzucić zakwas.
 • Zakwas na żurek będzie gotowy po 7 dniach. Jego zapach powinien być intensywny.
 • Przelej zakwas przez sitko i przelej do czystej szklanej butelki. Przechowuj w lodówce do 2 tygodni, lub użyj od razu po przygotowaniu.

Wartości Odżywcze

Kalorie: 200kcal
Spróbowałeś tego przepisu?Daj nam znać jak smakował przepis

Tagi:

Czosnek / Długie gotowanie / Pełnoziarniste

Te przepisy również mogą Ci się spodobać

1 komentarz do “Zakwas na żurek”

 1. 5 gwiazdek
  Żurek wyszedł bardzo smaczny. Zawsze używałam kupnego zakwasu i teraz pierwszy raz udało mi się zrobić. Pozdrawiam.

5 from 1 vote

Dodaj komentarz

Ocena przepisu