Czy można zamrozić ugotowane ziemniaki?

Opublikowano

Ziemniaki ugotowane, pokrojone na kawałki w woreczku strunowym.

Porady Kulinarnie

Nie wyrzucaj nadmiaru ziemniaków! Zamrożenie ich do późniejszego wykorzystania jest o wiele bardziej wydajne i praktyczne. Poniżej dowiesz się czy można zamrozić ugotowane ziemniaki!

Idealne zamrożenie ziemniaków jest prostsze niż można sobie wyobrazić, ale nadal należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Poniżej dowiesz się jak najlepiej zamrozić ziemniaki w różnej formie!

Czy można zamrozić ugotowane ziemniaki?

Tak! Ziemniaki można mrozić, a jeśli masz ich dużo, powinieneś to robić. Należy jednak pamiętać, że ponieważ surowe ziemniaki są dość wodniste, generalnie należy zamrażać tylko ugotowane lub częściowo ugotowane ziemniaki. Kiedy woda zamarza, powoduje, że ziemniaki stają się papkowate i ziarniste po rozmrożeniu.

Jak zamrozić ugotowane ziemniaki?

Po obraniu pokrój ziemniaki na małe kawałki. Umieść ziemniaki we wrzącej wodzie i gotuj, aż będą prawie gotowe, miękkie, ale nadal jędrne.

W zależności od wielkości ziemniaków może to zająć od 10 do 15 minut.

Aby zatrzymać gotowanie ziemniaków, umieść je w naczyniu z zimną wodą, a następnie odcedź je za pomocą sitka i pozwól im ostygnąć.

Ułóż ziemniaki na tacy, tak aby się nie stykały. Umieść tacę w zamrażarce, a po całkowitym zamrożeniu przenieś ziemniaki do szczelnej torebki do zamrażania, pozbądź się nadmiaru powietrza, opatrz etykietą i umieść z powrotem w zamrażarce.

Jak zamrozić puree ziemniaczane?

Ziemniaki obierz, pokrój i ugotuj do miękkości. Odcedź, a następnie rozgnieć na gładką masę z masłem, mlekiem lub śmietaną, dopraw do smaku, a następnie pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Umieść każdą porcję w bezpiecznego dla zamrażarki, pojemnika, lub woreczka strunowego. Pozbądź się całkowicie powietrza. Rozłóż puree ziemniaczane na płasko. Oznacz torebkę etykietą, a następnie umieść ją w zamrażarce, aby zamarzła.

Zamrożone puree ziemniaczane możesz przechowywać do 6 miesięcy.

Ziemniaczane puree z przyprawami w woreczku strunowym

Jak zamrozić ziemniaki do pieczenia?

Zamrożenie ziemniaków, które zamierzasz piec, może sprawić, że będą one jeszcze bardziej chrupiące.

Obierz ziemniaki i pokrój je na kawałki. Podgotuj je we wrzącej wodzie przez kilka minut, aż staną miękkie, ale nadal będą jędrne. Odcedź ziemniaki, a następnie zanurz je w misce z wodą z lodem, aby zatrzymać proces gotowania. Ponownie odcedź i pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Rozłóż ziemniaki równomiernie na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie zamroź przez około sześć godzin. Umieść zamrożone ziemniaki w woreczkach strunowych i zamroź je do trzech miesięcy. Gdy będziesz chciał upiec ziemniaki, wymieszaj je z oliwą z oliwek, dopraw i piecz, aż będą chrupiące i brązowe.

Gotowanie mrożonych ziemniaków

Ziemniaków nie trzeba rozmrażać przed gotowaniem. Jeśli chcesz, puree można rozmrozić przez noc w lodówce. Nie zaleca się rozmrażania gotowanych ziemniaków lub frytek przed gotowaniem.

Jak odgrzać mrożone gotowane ziemniaki?

Mniejsze pokrojone ziemniaki nie wymagają rozmrażania, ponieważ zrobią to podczas gotowania. Wrzuć je bezpośrednio do garnka z wrzącą wodą lub do gotującej się zupy i gotuj przez kilka minut lub do momentu, aż będą miękkie.

Większe kawałki ziemniaków polecamy rozmrozić w lodówce przez noc. Następnie odcedź je z nadmiaru wody i ugotuj we wrzącej wodzie.

Ugotowane pokrojone ziemniaki w białej misce. Gotowe do mrożenia.

Jak odgrzać mrożone puree ziemniaczane?

Jeśli zdecydujesz się pozostawić puree do rozmrożenia na noc, podgrzej je na kuchence, mieszając, aż będą gorące.

Podczas odgrzewania puree ziemniaczanego z zamrożonych ziemniaków, umieść ziemniaki na patelni i delikatnie podgrzej, aż się rozmrożą. Następnie zwiększ ogień i gotuj ziemniaki, aż będą gorące, często mieszając.

Jak odgrzać mrożone pieczone ziemniaki?

Aby uzyskać optymalne rezultaty, upiecz bezpośrednio zamrożone ziemniaki. Pieczenie większych kawałków ziemniaków wymaga dodatkowych 10-15 minut pieczenia.

Inne mrożonki

Zobacz na nasze poniższe przepisy, aby dowiedzieć się jak przygotować inne mrożonki, które mogą przydać się w twojej kuchni!

Jeżeli chcesz to możesz również zamrozić ziemniaki do frytek! Są idealnie chrupiące i bardzo łatwe do zrobienia!

A jeżeli masz nadmiar warzyw to polecamy przeczytać jak zamrozić fasolkę szparagową, cukinię.

Żeby zmniejszyć marnowanie jedzenia, kiedy ugotujemy za dużo makaronu, to przeczytaj jak zamrozić ugotowany makaron!

Ziemniaki ugotowane, pokrojone na kawałki w woreczku strunowym.

Czy można zamrozić ugotowane ziemniaki?

Laura
Dzisiaj dowiesz się czy można zamrozić ugotowane ziemniaki, oraz jak to najlepiej zrobić, na różne sposoby. Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej!
Brak ocen
Czas Przygotowania 20 minuty
Czas Całkowity 20 minuty
Danie Mrożonki

Składniki
  

  • Ziemniaki

Instrukcje
 

  • Zacznij od ugotowania ziemniaków. Obierz je ze skórki i pokrój na kawałki, wielkości odpowiadającej tobie. Wrzuć do wody osolonej i gotuj aż będą miękkie, lecz nadal sprężyste. W zależności od wielkości ziemniaków, ten czas może się różnić.
  • Odcedź ziemniaki z wody i przelej zimną wodą. W ten sposób zahamujesz proces gotowania, a twoje ziemniaki będą nadal będą sprężyste i staną się zimne szybciej.
  • Odczekaj aż staną się całkowicie zimne i suche.
  • Przygotuj tackę i wyłóż ją papierem do pieczenia, aby ziemniaki się nie przykleiły.
  • Wyłóż zimne ziemniaki na blaszce, tak aby się nie stykały i włóż do zamrażarki na kilka godzin.
  • Przełóż ziemniaki do woreczka strunowego, lub do pojemnika do zamrażarki i przechowuj do 12 miesięcy.
Spróbowałeś tego przepisu?Daj nam znać jak smakował przepis

Tagi:

Warzywa / Ziemniaki

Te przepisy również mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Ocena przepisu