Hummus

Hummus to pyszna wegańska pasta z ciecierzycy i tahini. Oryginalnie przepis powstał w krajach Arabskich, takich jak Egipt i Iran, Iraq i nie tylko. Jest to idealny dodatek do pieczywa, warzyw, kanapek i nie tylko!

Dzisiaj dowiesz się jak zrobić humus domowy, tak aby smakował jak najlepiej. Podamy ci nasze wskazówki i porady, aby za każdym razem wyszedł idealnie.

Czytaj dalej aby dowiedzieć się jak zrobić prawdziwy hummus.

Co to jest hummus?

Połączenie ciecierzycy, tahini, cytryny i przypraw pozwala uzyskać pyszną pastę lub dip znany jako hummus. Jest to popularna potrawa w krajach śródziemnomorskich i na Bliskim Wschodzie. Wersje dostępne w sklepach można kupić w Polsce, ale radzimy ich unikać i zamiast tego przygotować własny. Poniżej pokażemy jak to zrobić.

Składniki na hummus

Hummus jest przygotowywany na bazie ciecierzycy. W naszym przepisie można użyć ciecierzycy z puszki lub świeżo ugotowanej. Moim zdaniem gotowana w domu ciecierzyca ma niewielką przewagę smakową nad tą kupioną w sklepie.

Tahini to pasta powstała ze zmielonych ziaren sezamu. Dzięki temu hummus smakuje niesamowicie. Tahini jest dostępne w sklepach lub można je przygotować w domu. My używamy domowego tahini, aby przygotować hummus całkowicie od podstaw. Łatwo go zrobić samodzielnie.

Smaku i pikanterii dodaje świeży czosnek. Jeden mały ząbek to idealna ilość do dodania.

Dobry hummus wymaga świeżego soku z cytryny. Butelkowany sok z cytryny nie smakuje tak dobrze.

Konsystencja hummusu jest wynikiem użycia oliwy z oliwek. Podając hummus, możemy również polać go odrobiną oliwy.

Hummus smakuje fantastycznie dzięki dodatkowi soli i mielonego kminku, który również zwiększa smak i bogactwo.

Hummus można wzbogacić dodatkowymi składnikami, oprócz tych wymienionych powyżej. Ja uwielbiam dodawać dodatkowe przyprawy, oliwki, orzeszki piniowe i pieczoną czerwoną paprykę.

Jak zrobić hummus?

Hummus można przygotować w jednym prostym kroku, jeśli przygotujemy wszystkie składniki. W tym celu wystarczy zmiksować ciecierzycę, tahini, wodę, czosnek, oliwę z oliwek i sól w blenderze wysokoobrotowym na gładką masę.

Użyj do tego dobrej jakości blendera. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz to tutaj mamy dla ciebie ranking najlepszych blenderów ręcznych.

Podczas miksowania dodaj dodatkową ilość wody, aby uzyskać pożądaną konsystencję.
Jeśli nie posiadasz blendera wysokoobrotowego, możesz przygotować ten przepis w robocie kuchennym.

Jednakże, blender szybciej uzyska gładszą konsystencję sosu, więc jeśli używasz robota kuchennego, pamiętaj, że hummus może potrzebować nawet kilku minut, aby uzyskać bardzo kremową konsystencję.

Jak ugotować ciecierzycą na hummus?

Do średniego garnka dodaj trochę ciecierzycę z odrobiną sody oczyszczonej. Ciecierzycę należy przykryć kilkoma centymetrami wody, następnie doprowadź ją do wrzenia na dużym ogniu.

Ciecierzycę gotuj przez 20 minut lub więcej, aż będzie wyglądać na rozdętą, jej skórka będzie się łuszczyć, a ciecierzyca będzie bardzo papkowata. Jeśli to konieczne, zmniejsz ogień, aby zapobiec przelaniu.

Odcedź ciecierzycę na sitku o drobnych oczkach, a następnie zalej ją chłodną wodą przez około 30 sekund.

Jak zrobić domowe tahini?

Potrzebne ci będą:

  • 150 gramów nasion sezamu
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • Szczypta soli

Krok po kroku:

Do dużego, suchej patelni należy wsypać nasiona sezamu i podgrzewać je na małym ogniu, ciągle mieszając, aż nasiona staną się aromatyczne i lekko przyrumienione, przez około 3 minuty.

Uprażone nasiona należy przełożyć na szeroki talerz lub blachę do pieczenia, aby ostygły.

Sezam dodaj do blendera i miksuj przez około minutę lub do momentu, aż powstanie jednolita, krucha masa.

Następnie dodaj 3 łyżki oleju i kontynuuj miksowanie przez kolejne 2 do 3 minut, przerywając kilka razy w celu zeskrobania masy z dna i boków blendera. Sprawdź konsystencję tahini. Powinna być ona lejąca i gładka, a nie ziarnista. Po spróbowaniu tahini dodaj sól do smaku. W celu wymieszania, miksuj przez 5 do 10 sekund.

Składniki na hummus wyłożone na stole

Z czym podawać hummus?

Hummus idealnie pasuje do wielu składników. My polecamy podawać go z pokrojonymi warzywami, takimi jak marchewka, seler naciowy, słodka papryka i nie tylko!

My polecamy podawać hummus również z pitą, lub z domowymi podpłomykami. Możesz również podać je z puszystymi chlebkami naan.

Jak przechowywać hummus?

Zależnie od warunków przechowywania, hummus domowej roboty najlepiej przechowywać odpowiednio schłodzony w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 4-5 dni.

Hummus musi być przechowywany w hermetycznym, szczelnie zamkniętym pojemniku, aby zapobiec rozwojowi bakterii i powstawaniu innych nieprzyjemnych zapachów żywności.

Domowy hummus w misce z oliwą z oliwek natką pietruszki i słodką papryką

Hummus

Laura i Nathan
Hummus to pyszna pasta z gotowanej ciecierzycy, sezamu, czosnku, oliwy i paru innych składników. Jest to idealny dodatek do chleba, krakersów, warzyw i nie tylko!
5 na podstawie 1 głosu
Czas Przygotowania 10 minuty
Czas Całkowity 10 minuty
Danie Pasta
Kuchnia Arabska
Porcje 8 Osób
Kalorie 166 kcal

Składniki
  

  • 250 Gram Ciecierzycy odsączonej ugotowanej lub z puszki
  • 4 Łyżki Wody po ciecierzycy
  • 1 Ząbek Czosnku
  • 100 Gram Tahini
  • 2 Łyżki Soku z cytryny
  • 2 Łyżki Oliwy z oliwek
  • 1/2 Łyżeczki Soli
  • 1/2 Łyżeczka Kminku

Instrukcje
 

  • Ciecierzycę włóż do blendera lub miksera i blenduj, aż powstanie jednolita konsystencja. Dodaj wodę po ciecierzycy, aby ułatwić ten proces i sprawić, że twój hummus, będzie aksamitny.
  • Dodaj czosnek, tahini, sok z cytryny, oliwę z oliwek, kminek i sól i jeszcze raz wszystko rozdrobnij. Powinna powstać jednolita i kremowa konsystencja.
  • Przełóż hummus do miseczki i podawaj ze swoimi ulubionymi ziołami i oliwą z oliwek.

Wartości Odżywcze

Kalorie: 166kcal
Spróbowałeś tego przepisu?Daj nam znać jak smakował przepis

O autorach

Author Image

Laura i Nathan

Poznaj Laurę i Nathana. Doświadczonych kucharzy domowych. Autorów przepisów które z pewnością pokochasz.

1 komentarz do “Hummus”

Dodaj komentarz

Ocena przepisu