Jak jeść pałeczkami Sushi i nie tylko!

Jeżeli uwielbiasz sushi, i inne dania Azjatyckie to z pewnością zwróciłeś uwagę na to, że je się zazwyczaj za pomocą pałeczek. Dzisiaj dowiesz się jak jeść pałeczkami sushi (i nie tylko) prawidłowo, oraz jak trzymać pałeczki aby jedzenie z nich nie wypadało.

Gdy następnym razem zrobisz domowe sushi, lub zamówisz je z restauracji, będziesz już przygotowany i będziesz wiedział, jak poprawnie trzymać pałeczki oraz jak jeść sushi pałeczkami!

Co to są pałeczki?

Pałeczki to twa drewniane patyczki, które są bardzo uniwersalne, ponieważ służą jako widelec, nóż, trzepaczka i nie tylko. Są bardzo popularne w krajach Azjatyckich, lecz dostępne są również w Orientalnych restauracjach.

W Chinach pałeczki od dawna są nieodłącznym elementem jedzenia. Pałeczki zostały wynalezione w starożytnych Chinach, zanim zaczęto ich używać w innych krajach Azji Wschodniej, takich jak Japonia i Korea. Później, dzięki chińskim imigrantom i rosnącemu wpływowi kulturowemu Chin na ten obszar, pałeczki zostały wprowadzone do innych krajów, takich jak Wietnam, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Tajwan i Filipiny.

Pałeczki były prawdopodobnie najpierw używane jako narzędzia do gotowania i ewentualnie serwowania, a nie jako główne przybory do jedzenia, ale z czasem, stały się uważane za niezbędne przy chińskim stole.

Zazwyczaj w restauracjach dostaniesz pałeczki jednorazowe, które są złączone u góry i należy je rozerwać. Ale jeżeli nigdy nie jadłeś, lub chciałbyś się nauczyć jak trzymać pałeczki do sushi, to poniżej znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć!

Jak trzymać pałeczki do sushi i nie tylko

Na początek weź jedną pałeczkę i umieść ją w silniejszej, bardziej skoordynowanej ręce. Gruba część pałeczki powinna znajdować się w miejscu połączenia kciuka i palca wskazującego. Należy jednak uważać, aby nie dotykać pałeczką kciuka. Aby utrzymać pałeczkę w odpowiedniej pozycji, użyj palca serdecznego.

Umieść drugą pałeczkę między kciukiem a palcem wskazującym po umieszczeniu pierwszej. Jest to wówczas górna pałeczka. Końcówka powinna przylegać do wewnętrznej krawędzi palca serdecznego. Powinno to przypominać trzymanie długopisu podczas pisania.

Jak jeść sushi pałeczkami? Pałeczki chwytające kawałek sushi.

Pałeczki powinny być przestawiane i regulowane w razie potrzeby, aby upewnić się, że są równoległe i ustawione w jednej linii. Upewnij się, że na tym etapie trzymasz mniej więcej jedną trzecią górnej części pałeczek. Trudniej będzie utrzymać pewny chwyt i odpowiednio poruszać pałeczkami, jeśli dłoń jest umieszczona zbyt nisko lub zbyt wysoko.

Przytrzymaj wewnętrzną krawędź pierwszej pałeczki opuszkiem kciuka, aby móc zacząć jej używać. Następnie chwyć górną pałeczkę między kciuk a środkowy i wskazujący palec.

Następnie, używając zsynchronizowanych palców wskazującego i środkowego, spróbuj podnieść drugą pałeczkę. Na koniec przećwicz otwieranie i zamykanie pałeczek, poruszając palcami wskazującym i środkowym bez zginania kciuka. Nawet jeśli może to być trudne, musisz utrzymywać prosty kciuk podczas otwierania i zamykania pałeczek.

Jak jeść pałeczkami sushi?

Z pewnością zastanawiasz się jak jeść sushi pałeczkami. Aby to zrobić, musisz wiedzieć na początku kilka rzeczy. Sushi powinno jeść się w całości, dlatego też jest pokrojone na małe kawałki, które są idealne na jednego kęsa.

Gdy już opanujesz posługiwanie się pałeczkami, potrawy takie jak sushi, będą łatwiejsze do wzięcia. Postępując zgodnie z powyższymi instrukcjami jak trzymać pałeczki do sushi, umieść pałeczki w swojej dominującej ręce. I nie zapomnij trzymać pałeczek delikatnym uchwytem.

Teraz powinieneś być w stanie otworzyć pałeczki dwoma pierwszymi palcami.
Umieść pałeczki po obu stronach sushi. Następnie pierwszą pałeczką lekko ściśnij sushi między palcem wskazującym i kciukiem. Zbyt mocne ściśnięcie może spowodować pęknięcie rolki sushi. Podnieś teraz każdy kawałek sushi i smacznego!

Najłatwiejszą techniką jedzenia sushi pałeczkami jest chwytanie każdego kawałka sushi za środek i trzymanie go mocno, ale delikatnie. Zbyt mocne trzymanie spowoduje przełamanie kawałka na pół. Jeśli będziesz trzymać zbyt delikatnie, to go upuścisz.

Teraz powinieneś wziąć sushi, zanurzyć je w sosie sojowym stroną z rybą do dołu i zjeść wszystko jednym kęsem. Jeśli czujesz, że kawałek jest już zbyt pełny, zakryj usta dłonią podczas żucia.

Jak trzymać pałeczki do sushi? Ręczna trzymająca pałeczki, podczas chwytania kawałka sushi.

Zasady jedzenia pałeczkami

Istnieje kilka uniwersalnych wskazówek dotyczących używania pałeczek, choć różnią się one w zależności od kultury. Mimo to, wiedza o tym, jak prawidłowo posługiwać się pałeczkami jest naprawdę ważna.

  • Trzymaj pałeczki prawidłowo i nie pocieraj ich o siebie
  • Unikaj wbijania pałeczek w jedzenie
  • Nie przekazuj jedzenia innej parze pałeczek
  • Nigdy nie kładź pałeczek skrzyżowanych na talerzu ani nie umieszczaj ich pionowo w jedzeniu
  • Nie bierz jedzenia ze wspólnego talerza za pomocą pałeczek, którymi właśnie jadłeś
  • Nie wskazuj za pomocą pałeczek
  • Nigdy nie machaj niezdecydowanie pałeczkami nad talerzami z jedzeniem
  • Nie wkładaj pałeczek do ust
  • Nigdy nie baw się pałeczkami

Wniosek

To wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć naukę posługiwania się pałeczkami, abyś mógł z nich korzystać następnym razem, gdy zamówisz sushi na wynos lub zjesz obiad w azjatyckiej restauracji.

Możesz też używać ich do jedzenia Pad Thai, Krewetek w tempurze, Makaronu ryżowego z tofu i każdego innego dania! Nie limituj się jedynie do kuchni Azjatyckiej. Jeżeli chcesz nauczyć się jeść pałeczkami najszybciej, to używaj ich do jedzenia różnych dań!

Pamiętaj jednak, aby być cierpliwym. Za pierwszym razem, gdy weźmiesz do ręki parę pałeczek, prawdopodobnie nie zostaniesz specjalistą. Aby opanować tę technikę, wymagana jest cierpliwość i dużo praktyki.

O autorach

Author Image

Laura i Nathan

Poznaj Laurę i Nathana. Doświadczonych kucharzy domowych. Autorów przepisów które z pewnością pokochasz.

Dodaj komentarz