Łosoś do sushi

Popularną rybą do surowego sushi jest łosoś. Jest to ulubiona ryba miłośników sushi ze względu na jej aromatyczny smak. Łosoś do sushi, może być surowy, pieczony grillowany, marynowany i nie tylko! Dzisiaj dowiesz się jak przygotować łososia do sushi!

Chociaż spożywanie surowej ryby może wiązać się z pewnymi zagrożeniami, można je zmniejszyć, odpowiednio przygotowując rybę. Poniżej dowiesz się jak przygotować łososia do sushi!

Łosoś do sushi – jak wybrać?

Z pewnością zastanawiasz się jak wybrać łososia do sushi.

Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest to, czy z łososia wycieka różowawy sok. Jest to płyn komórkowy o właściwościach smakowych i odżywczych. Im więcej wycieków, tym bardziej oczywiste jest, że ryba straciła swój smak i świeżość.

Ponadto produkty wykonane ze świeżych ryb, które mają kontakt z tym płynem, mogą ulec znacznemu pogorszeniu jakości. Rozwój bakterii jest możliwy na powierzchni łososia ze względu na obfitość wody i składników odżywczych.

Kolor mięsa i krwi jest kluczem do identyfikacji świeżości. Łosoś do sushi jest sprawdzany pod kątem brązowawej plamy na granicy grzbietu i brzucha, znanej jako plama krwi. Jasnopomarańczowy to najlepszy kolor ryby, który powinien być lśniący i żywy.

Świeży i tłusty łosoś będzie miał błyszczącą powierzchnię. Mięso staje się białe i matowe, gdy traci świeżość, podczas gdy krew ciemnieje i traci przezroczystość.

Surowy łosoś na stole, po przekrojeniu.

Jakiego łososia wybrać do sushi i sashimi?

Co odróżnia łososia używanego do gotowania od łososia używanego do sushi i sashimi? Wszystko zależy od tego, skąd pochodzi!

  • Bezpieczny do spożycia na surowo i wykorzystywany do sashimi i sushi to łosoś hodowlany. Pamiętaj, że do jedzenia na surowo, powinien być certyfikowaną rybą do sushi.
  • Naturalny (dziki) łosoś nadaje się wyłącznie do gotowania i nie powinien być spożywany w postaci surowej. Łosoś jest bardziej podatny na pasożyty, ponieważ może żyć zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej.

Ryba musi być następnie przygotowana do spożycia na sushi. Jedzenie surowego sushi nie jest tak proste, jak pokrojenie w kostkę i dodanie ryżu, ale nadal jest całkiem łatwe!

Przed rozpoczęciem upewnij się, że wszystkie przybory zostały dokładnie wyczyszczone. Użyj antybakteryjnego środka czyszczącego do oczyszczenia powierzchni i desek do krojenia, a także umyj przybory w antybakteryjnym płynie do naczyń. Upewnij się, że po użyciu powierzchni lub naczynia, wyczyścisz je ponownie przed użyciem w następnym etapie.

Jak przygotować łososia do sushi?

Jeżeli twoja ryba nie posiada certyfikatu jak najwyższej jakości, to zalecane jest jej zamrożenie w celu bezpieczeństwa przed pasożytami. Jeżeli jednak udało ci się zakupić rybę do sushi, to mrożenie jej nie będzie konieczne.

Surowy łosoś do sushi

  1. Osusz łososia ręcznikiem papierowym. Po dodaniu 1 łyżeczki soli odczekaj 20 minut. Zauważysz, że zacznie wyciekać woda.
  2. Opłucz rybę pod bieżącą wodą.
  3. Umieść łososia w torebce do zamrażania, lub woreczka strunowego po osuszeniu go ręcznikiem papierowym.
  4. Aby pozbyć się pasożytów, zamroź łososia przez co najmniej siedem dni – do miesiąca.
  5. Łososia rozmroź w lodówce przez noc przed planowanym spożyciem.
  6. Wyjmij łososia z lodówki i osusz ręcznikiem papierowym.
  7. Pokrój w plastry lub kawałki i podawaj.
Pokrojony surowy łosoś, podany na talerzu z sosem sojowym w miseczce.

Jak upiec łososia do sushi?

  1. Nagrzej piekarnik na 200°C.
  2. Dopraw łososia obficie solą i odstaw na 10 minut.
  3. Następnie osusz za pomocą ręcznika papierowego.
  4. Przez 8 do 10 minut piecz łososia na blasze do pieczenia pokrytej papierem, aż będzie dobrze upieczony.
  5. Po ostygnięciu pokrój łososia w płatki.
  6. Dodaj do sushi.

Teraz, gdy łosoś został bezpiecznie przygotowany, możesz zrobić sushi! Przygotuj swoje idealne domowe sushi, używając maty bambusowej, kilku arkuszy nori, ryżu do sushi, łososia i preferowanych dodatków! Możesz dodać swoje ulubione warzywa, takie jak marchewka, sałata, ogórek (tutaj dowiesz się jak pokroić ogórka do sushi), bambus i nie tylko!

Łosoś do sashimi a łosoś do sushi

Sashimi z łososia i sushi z łososia to dwa najpopularniejsze sposoby spożywania surowego łososia, ale co je różni?

Cóż, przygotowanie sashimi z łososia jest tak proste, jak pokrojenie mięsa w plastry i umieszczenie go w sosie do maczania. Sos sojowy, sos na bazie soli z cytrusami i sos tsuyu to popularne sosy do maczania. Sashimi jest często spożywane jako sposób na pełne docenienie nieodłącznego smaku ryby.

Z kolei sushi powstaje poprzez połączenie surowej ryby z ryżem doprawionym octem, czyli po japońsku „shari”. Nori i warzywa to przykłady dodatkowych elementów, które można wykorzystać do przygotowania sushi. Sushi z łososiem występuje w wielu odmianach i z wieloma różnymi dodatkami

Pokrojony łosoś do sushi, wyłożony na talerzu

Łosoś do sushi

Laura i Nathan
Łosoś do sushi, może być surowy, pieczony, grillowany i nie tylko! Dzisiaj dowiesz się jak przygotować łososia do sushi, aby był bezpieczny do spożycia.
Brak ocen
Czas Przygotowania 30 minuty
Czas Całkowity 30 minuty
Danie Danie Główne, Przekąska, Przystawka
Kuchnia Japońska
Porcje 4 Osoby
Kalorie 110 kcal

Składniki
  

  • 300 Gram Łososia do sushi
  • Szczypta Soli

Instrukcje
 

  • Łosia dokładnie oczyść. Możesz go delikatnie umyć pod bieżącą wodą.
  • Osusz łososia za pomocą ręcznika papierowego.
  • Posyp solą z każdej strony.
  • Wyłóż łososia na kratce (stroną ze skórą do dołu), na podwyższeniu i włóż na talerz.
  • Włóż do lodówki na około 20 minut. Podstawka powinna zebrać nadmiar płynu.
  • Wyjmij łososia z lodówki i zdejmij nadmiar soli za pomocą ręcznika papierowego.
  • Pokrój rybę na chude plasterki, lub na kawałki wielkości sashimi i dodaj do swojego sushi. Jeżeli chcesz dodawać łososia do rolki, to pokrój go w równej grubości paseczki.

Wartości Odżywcze

Kalorie: 110kcal
Spróbowałeś tego przepisu?Daj nam znać jak smakował przepis

O autorach

Author Image

Laura i Nathan

Poznaj Laurę i Nathana. Doświadczonych kucharzy domowych. Autorów przepisów które z pewnością pokochasz.

Dodaj komentarz

Ocena przepisu