Dzisiaj mamy przyjemność podzielić się z Wami przepisem na wareniki, powszechnie znane jako pierożki ukraińskie. Występują one zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej, co czyni je uniwersalnym posiłkiem, który można jeść o każdej porze dnia.
Na świecie istnieje wiele rodzajów pierożków. Przygotowywane są na słono jak i na słodko w zależności od miejsca pochodzenia. Vareniki, pierogi ruskie, Gyoza, Wonton, Empanada, Chinkali i wiele innych pierogów robione są na całym świecie.
Vareniki to pierogi Ukraińskie które, dzisiaj dokładnie opisaliśmy jak przygotować. Są w smaku bardzo podobne do pierogów ruskich, ale mają bardziej delikatne ciasto i przygotowywane są bez twarogu. Najczęściej podawane są ze smażoną cebulką lub smażonym boczkiem.
Pierogi ruskie są znane na całym świecie jako pierogi pochodzące z Polski. Jednak każdy kraj przygotowuje je odrobinę inaczej, ze względu na dostępne składniki oraz preferowane smaki. Na przykład w Ameryce Północnej pierogi Polskie przygotowywane są z kremowym serkiem, gdyż twaróg jest trudny do znalezienia w sklepach. Również dodawany jest ser cheddar jako dodatek. W Polsce często są również przygotowywane pierogi z mięsem i pierogi z kapustą i grzybami. A pierogi na słodko zazwyczaj przygotowywane z owocami tak jak pierogi z jagodami.
Czym się różni pielmieni od pierogów?
Pierogi znane jako pelmeni są zazwyczaj nadziewane wieprzowiną lub rybą. To danie jest typowe dla Uralu. Sól, pieprz i czosnek to jedyne przyprawy dodawane do mięsa używanego jako nadzienie. Często podaje się je w łagodnym rosole lub z odrobiną kwaśnej śmietany i koperkiem.
Pierogi i wareniki mają równoważne definicje. Jest to wegetariańska wersja pelmeni. Podczas gdy pierogi są słowem używanym w Polsce i na Słowacji, vareniki to zwrot najczęściej używany w Rosji I Ukrainie.
Na niektórych obszarach współczesnej Ukrainy lub graniczących z zachodnią Ukrainą, zwroty varenyky i pyrohy są używane w odniesieniu do tej samej żywności.
Jak się robi pierogi ukraińskie?
Zacznij od przygotowania prostego ciasta zrobionego z mąki i wody i odłóż ciasto do odpoczęcia. Ugotuj i zgnieć ziemniaki, usmaż cebulę na maśle i wymieszaj je razem. Dopraw solą i pieprzem. Uformuj pierożki i ugotuj w osolonej wodzie przez kilka minut. Podawaj ze smażoną cebulką lub skwarkami.
Wskazówki
Do przygotowania wareników potrzebna jest odrobina cierpliwości i kilka wskazówek:
Ciasto na vareniki nie powinno być zbyt gęste. Jeśli ciasto nie będzie odpowiednio cienko spłaszczone, vareniki będą miały konsystencję pasty. Aby uzyskać jeszcze cieńszy wałek, ciasto można przepuścić przez wałek do makaronu.
Do wycinania okręgów z ciasta można użyć szklanki. Niemniej jednak, do wykrawania ciasta na kilka vareników jednocześnie można użyć maszynki do pierogów. W ten sposób procedura staje się użyteczna i skuteczna.
W środku wareników nie powinno być zbyt dużo nadzienia. Będzie trudno je uszczelnić i mogą się otworzyć podczas gotowania, dlatego lepiej jest dodać mniej.
Czym nadziewać pierogi Ukraińskie?
Istnieje kilka sposobów na wypełnienie vareników, a każda kultura i rodzina przyjmie unikalne podejście. Do tych dodałam masło, sól i pieprz dla smaku, wraz z karmelizowaną cebulą, zgniecionymi ziemniakami i innymi składnikami. Ty możesz także zawierać kiszoną kapustę dla kwaśnego skrętu.
Wareniki może być również wypełniony słodkimi składnikami dla bardzo innego twistu. Pyszne słodkie danie to rolnicy lub twaróg zawinięty w to samo ciasto z jagodami, wiśniami lub śliwkami.
Często zadawane pytania:
Z czego są zrobione pierogi ukraińskie?
Jest wiele różnych rodzajów pierogów na Ukrainie. Najbardziej popularne są Vareniki, które zrobione są z ziemniaków i smażonej cebuli, lecz inne rodzaje pierogów mają w sobie mięso, ryby, sery i owoce.
Jakie pierogi jedzą na Ukrainie?
Najczęściej wybierane pierogi na Ukrainie to Vareniki, Czebureki i Pielmieni. Cechują się one delikatnym ciastem, oraz różnymi rodzajami nadzienia: na słono jak i na słodko. Mogą być wypełnione mięsem, warzywami, ziemniakami, serem i nie tylko.
Jak się nazywają pierożki ukraińskie?
Wareniki (Varenyky), to najbardziej popularne pierogi na Ukrainie. Cechują się one prostymi składnikami oraz delikatnym ciastem. Mają w sobie ugotowane ziemniaki, smażoną cebulkę oraz sól i pieprz. W smaku są podobne do pierogów ruskich.
Napisz w komentarzu co myślisz o tym przepisie!
Pierożki Ukraińskie
Składniki
- 1 Szklanka Wody ciepłej
- 250 Gram Mąki pszennej Uniwersalnej
- 1 Kilo Ziemniaków
- 3 Łyżki Masła
- 1 Duża Cebula biała
- Sól
- Pieprz
Instrukcje
- Do dużej miski wlej wodę i wsyp mąkę. Dodaj około 1/2 łyżeczki soli i dokładnie wymieszaj.
- Uformuj z ciasta kulę i owiń ją w folię spożywczą. Odłóż aby ciasto „odpoczęło” przez 30 – 45 minut na bok.
- W międzyczasie obierz ziemniaki. Pokrój je na małe kawałki, aby mogły się szybciej ugotować.
- Włóż do garnka i zalej zimną wodą. Dodaj około 1 łyżkę soli.
- Doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 30 minut, lub aż będą miękkie. Możesz to sprawdzić wbijając widelec do środka.
- Odlej wodę z ziemniaków i odczekaj kilka minut aby nie parzyły.
- Następnie zgnieć ziemniaki za pomocą praski, tak aby nie było żadnych grudek. (To sprawi, że pierożki będą miały aksamitne nadzienie). Pamiętaj aby to zrobić kiedy ziemniaki są jeszcze gorące, ponieważ wtedy jest to najłatwiej zrobić bo są miękkie.
- Cebulę pokrój na drobną kostkę.
- Na patelni roztop masło i wrzuć pokrojoną cebulę. Smaż aż stanie się aromatyczna i złocista.
- Do dużej miski dodaj zgniecione ziemniaki, usmażoną cebulkę oraz sól i pieprz do smaku. Wszystko dokładnie wymieszaj. Odłóż na bok do całkowitego wystygnięcia.
- W międzyczasie wyjmij ciasto z folii. Obsyp blat mąką.
- Ciasto spłaszcz w dłoniach i wyłóż na blat. Rozwałkuj do grubości około 2 mm.
- Za pomocą szklanki wytnij kółka.
- Weź w dłoń ciasto i lekko spłaszcz brzegi. Za pomocą łyżki nabierz nadzienie i nałóż na ciasto. Zegnij je w pół i następnie ściśnij brzegi, tak aby farsz był całkowicie zamknięty w środku.
- Pamiętaj, aby uszczelnić ciasto jak najbardziej, ponieważ farsz może wypłynąć podczas gotowania.
- Czynność powtórz z pozostałymi pierożkami, aż do wykończenia składników.
- W dużym garnku zagotuj wodę. Dodaj 1 łyżkę soli.
- Delikatnie włóż pierożki do lekko wrzącej wody i gotuj aż wypłyną. Następnie zostaw je na dodatkowe 2 minuty i wyjmij z wody za pomocą łyżki z dziurkami.
- Podawaj od razu po przygotowaniu. Polecamy dodać usmażoną na maśle cebulkę jako dodatek.
Wyszły przepyszne, ja podałam ze smażoną cebulką i skwarkami i były super.