Domowy sos kurkowy to przepis na świetny dodatek do dań wytrawnych. Idealnie paruje się z wieprzowiną, kurczakiem, wołowiną i nawet owocami morza. Możesz go podawać z kluskami, kopytkami, makaronem, ziemniakami i nie tylko!
Sos z kurek jest bardzo łatwy do przygotowania. Potrzebujesz tylko kilku składników oraz kilkanaście minut, aby ugotować najlepszy sos ze świeżych kurek.
W dzisiejszym przepisie dowiesz się jak zrobić dobry sos kurkowy, oraz poznasz nasze wskazówki i porady aby za każdym razem uzyskać idealny efekt. Dokładne proporcje i przepis znajdziesz na samym dole, pod naszymi wskazówkami :).
Spis treści
Potrzebne składniki na sos z kurek
Kurki – w tym sosie najlepiej sprawdzą się świeże leśne kurki. Możesz je znaleźć w sklepach, kiedy grzyby są w sezonie. Jeżeli posiadasz mrożone kurki, to poniżej znajdziesz dokładne instrukcje jak je wykorzystać do sosu!
Przed rozpoczęciem gotowania, grzyby należy dokładnie oczyścić. Możesz je spokojnie umyć pod bieżącą zimną wodą, aby upewnić się, że nie ma na nich piasku ani ziemi. Następnie odłóż je na ręcznik papierowy aby się lekko osuszyły.
Warzywa – podstawą większości smacznych sosów jest dodatek cebuli oraz czosnku. Możesz też użyć szalotki, aby uzyskać delikatniejszy smak.
Śmietanka – my użyliśmy słodkiej śmietanki 30%, lecz ty możesz również użyć śmietanki 36%, lub wykorzystać zahartowaną kwaśną śmietanę do twojego sosu (pamiętaj aby kwaśną śmietanę dodawać pod koniec).
Bulion – może to być bulion drobiowy, wołowy lub warzywny. Możesz wykorzystać pozostały rosół, lub jeżeli jesteś w pośpiechu, użyć zwykłej kostki rosołowej. To właśnie dodatek bulionu sprawia, że nas sos z kurek ma pełny aromat.
Przyprawy – my postanowiliśmy dodać jedynie podstawowe przyprawy, ponieważ chcemy aby smak kurek był jak najintensywniejszy. Maggi, sól oraz czarny pieprz, to jedyne co dodaliśmy, lecz jeżeli masz ochotę to możesz dodać swoje ulubione przyprawy do sosu kurkowego.
A pozostałe składniki, oraz potrzebne dokładne ilości znajdziesz na samym dole w przepisie!
Jak zrobić sos kurkowy z mrożonych grzybów?
Gotowanie sosu kurkowego z zamrożonych grzybów należy zacząć od całkowitego rozmrożenia i osuszenia grzybów. W przeciwnym wypadku sos może stać się zbyt wodnisty, a kurki mogą być gumowate.
Następnie usmaż cebulkę na maśle i dodaj kurki z czosnkiem. Dodaj mąkę pszenną, bulion, śmietankę, oraz kieruj się poniżej wypisanymi instrukcjami, tak samo jak przy użyciu świeżych kurek.
Pamiętaj, że jeżeli twoje kurki są blanszowane, to potrzebują one mniej czasu niż surowe kurki, a więc nie gotuj sosu zbyt długo.
Z czym podawać kurki w śmietanie?
Dlatego, że ten sos kurkowy jest dość uniwersalny, można go podawać ze swoimi ulubionymi składnikami. Zobacz poniżej na niektóre z naszych pomysłów!
- Mięso – czy to smażona pierś z kurczaka, pieczeń z polędwicy, lub stek wołowy – ten kremowy sos kurkowo śmietanowy będzie pasował do wszystkiego.
- Ziemniaki – możesz polać nim gotowe ziemniaczane puree, pieczone ziemniaki, lub nawet gotowane ziemniaki oraz smażone placki ziemniaczane!
- Makaron – to z pewnością jeden z naszych ulubionych dodatków, ponieważ razem tworzą pyszne i aksamitne danie.
- Ryż i kasza – możesz polać sosem ugotowane ziarna i podawać z dodatkiem swojego ulubionego mięsa
- Kluski – kluski śląskie, gnocchi, kopytka i nie tylko idealnie parują się z kremowym sosem.
Inne przepisy z kurkami
Jeżeli uwielbiasz kurki tak samo jak my to mamy dla ciebie kilka propozycji na pyszne dania z użyciem tych aromatycznych grzybów leśnych!
Na śniadanie polecamy wypróbować naszej jajecznicy z kurkami! Jest pełna smaku i z pewnością polepszy od razu wasz dzień!
A jeżeli szukasz dania obiadowego to polecamy nasz kremowy makaron z kurkami. Możesz go podać samego w sobie lub dodać swój ulubiony kawałek mięsa, aby stworzyć pełnowartościowy obiad.
Sos Kurkowy
Składniki
- 1 Łyżka Masła
- 1 Mała Cebula lub szalotka
- 2 Duże Ząbki czosnku
- 500 Gram Kurek oczyszczonych
- 3 Łyżeczki Mąki pszennej
- 150 Ml Bulionu
- 150 Ml Śmietanki 30%
- 2 Łyżeczki Maggi opcjonalnie
- 1/2 Łyżeczki Soli
- 1/2 Łyżeczki Czarnego pieprzu
- Natka pietruszki lub koperek
Instrukcje
- Cebulę pokrój w drobną kosteczkę a czosnek zgnieć lub zetrzyj na tarce.
- Kurki dokładnie oczyść i osusz. Jeżeli grzyby są większe, to pokrój na drobniejsze kawałki.
- Na głębokiej, nieprzywierającej patelni rozpuść masło, na średnim ogniu.
- Dodaj cebulę i smaż przez 5-7 minut, lub aż stanie się lekko przejrzysta.
- Dodaj czosnek wraz z kurkami i wszystko smaż przez 2 minuty.
- Wsyp mąkę, wymieszaj i smaż przez 1 minutę.
- Wlej śmietankę oraz bulion. Wszystko mieszaj i gotuj przez 5 minut.
- Do sosu dodaj maggi, sól, pieprz i wymieszaj. Wypróbuj i dopraw do smaku.
- Jeżeli twój sos jest zbyt lejący to możesz dodać większą ilość mąki pszennej. Do szklanki dodaj zimną wodę i mąkę i energicznie wymieszaj. Wlej do gotującego się sosu i wymieszaj. Odczekaj aż zgęstnieje.
- Dodaj natkę pietruszki i wymieszaj. Zdejmij z ognia.
- Podawaj jako dodatek do swoich ulubionych dań.
Wartości Odżywcze
Często zadawane pytania
Jakie przyprawy pasują do sosu z kurek?
Dlatego, że kurki to grzyby dość uniwersalne w smaku, można do nich dodać swoje ulubione przyprawy. Granulowany czosnek, cebula, chili, kminek, koperek oraz wiele więcej przypraw idealnie pasuje do kurek.
Jak zrobić sos z kurek żeby nie był gorzki?
Ważne jest aby zbyt długo nie gotować kurek, ponieważ mogą stać się gorzkie. Jeżeli grzyby stały długo, to warto moczyć je w mleku przez 2 godziny przed dodaniem do sosu, ponieważ to złagodzi gorzki smak. Możesz też do sosu dodać odrobinę cukru, co poprawi jego aromat.
Kiedy solić kurki?
Kurki w sosie powinno zawsze solić się na samym końcu gotowania, ponieważ w innym przypadku mogą zrobić się gumowate a czasem nawet gorzkie, jeżeli będą posolone zbyt wcześnie.
Pyszny! Teraz sezon na kurki a więc już ten sos zrobiłam kilka razy. Na prawdę pyszny