Sos z suszonych grzybów to idealny dodatek do pieczeni, kurczaka, wołowiny i dziczyzny. Jest to świetny pomysł na urozmaicenie tradycyjnych obiadów i nie tylko.
W tym przepisie dowiesz się wszystkiego co potrzebne aby zrobić najlepszy sos z suszonych grzybów. Przed rozpoczęciem gotowania polecamy dokładnie przeczytać cały przepis, aby twoja praca poszła jak najszybciej i jak najsprawniej.
Czym przyprawić sos z suszonych grzybów?
Do swojego sosu możesz dodać swoje ulubione przyprawy. Oczywiście sól i pieprz to podstawa w każdym sosie, dlatego dodaj taką ilość, aby odpowiadała twoim smakom. My lubimy również dodać liście laurowe, ziele angielskie, tymianek i świeżą natkę pietruszki w celu urozmaicenia. Niezwykły aromat nadaje również maggi.
Jeżeli chcesz to możesz wodę z namoczonych grzybów odlać i dodać domowego bulionu w zamian maggi. Ta wersja sosu grzybowego zdecydowanie będzie miała mocniejszy aromat.
Nie bój się dodać swoich ulubionych przypraw i ziół. Czy to kminek, tymianek, gałka muszkatołowa, papryka słodka czy ostra. Dopasuj smaki tak aby odpowiadały tobie.
Porady i wskazówki
- Grzyby namocz przed przygotowaniem przepisu, aby twoja praca poszła szybko i sprawnie.
- Przed namoczeniu grzybów dokładnie je umyj i sprawdź czy jeszcze się nadają do użycia. Powinny mieć zapach dosyć mocny i nie przypalony.
- Sos gotuj na średnim lub niskim ogniu, aby miał najlepszy aromat.
- Przygotuj większą ilość sosu, oraz go zamroź.
- Przygotuj własny bulion drobiowy lub warzywny dla dodatkowego aromatu.
Rodzaje grzybów na sos
Na ten sos z suszonych grzybów oczywiście będą ci potrzebne dobrej jakości grzyby. Do tego przepisu możesz użyć mieszanki, lub jednego rodzaju grzybów. Najlepiej smakują borowiki, podgrzybki, prawdziwki oraz maślaki. Te grzyby sprawią, że sos będzie bardzo aromatyczny i smaczny.
Jeżeli masz ususzone własne grzyby to możesz ich oczywiście użyć. Jeżeli nie masz do takich dostępu to z łatwością znajdziesz je w sklepach spożywczych o każdej porze roku. Są one najczęściej ułożone obok suszonych owoców lub orzechów, lecz w każdym sklepie mogą być w innym miejscu.
Przechowywanie
Po ugotowaniu odczekaj aż sos całkowicie ostygnie. Następnie przelej go do plastikowego pojemniczka i szczelnie zamknij za pomocą wieczka, tak aby powietrze się nie dostawało do środka. Możesz do tego również użyć szklanego słoika. Sos z suszonych grzybów nadaje się do przechowywania w lodówce do 4 dni.
Drugim sposobem jest przechowywanie tego sosu w zamrażarce. Ostudzony sos przełóż do woreczków strunowych w oddzielonych porcjach i włóż do zamrażarki na płasko. Taki sos smakuje najlepiej do 3 miesięcy.
W celu podgrzania sosu wystarczy że wyjmiesz go z lodówki lub zamrażarki, odczekasz aż będzie w temperaturze pokojowej i przelejesz do garnuszka lub na patelnię. Podgrzewaj na niskim ogniu aż do zagotowania. Następnie zdejmij z ognia i podawana gorąco.
Z czym podawać sos z suszonych grzybów
Kluski śląskie – Domowe kluski śląskie idealnie parują się z tym aromatycznym sosem. Możesz je podać jako danie samo w sobie lub z dodatkiem twojego ulubionego mięsa.
Mięso – domowa pieczeń, smażone udka z kurczaka, polędwiczki wieprzowe i wiele innych rodzajów dań mięsnych świetnie się parują z sosem z suszonych grzybów. Dziczyzna również jest często wybierana na Świąteczne obiady i nie tylko.
Kopytka – Kopytka ziemniaczane to proste do zrobienia kluski, które są idealne na kolację i nie tylko. W połączeniu z kremowym sosem grzybowym dają nam pełne aromatu danie.
Puree ziemniaczane – Aby je zrobić ugotuj ziemniaki w słonej wodzie aż do miękkości. Następnie odlej wodę, przełóż przez praskę i dodaj mleko i masło. Wszystko wymieszaj i podawaj na gorąco z dodatkiem sosu.
Często zadawane pytania
Jak długo gotować sos z suszonych grzybów?
Jeżeli wcześniej namoczyłeś już grzyby to gotowanie powinno ci zając około 20 minut. Jeżeli jednak używasz grzybów bez namaczania, to gotowanie takiego sosu przedłuży się do około 45 minut.
Jak zrobić gęsty sos grzybowy?
Aby twój sos był gęsty na końcu dodaj mąkę pszenną zmieszaną z zimną wodą do gotującego się już sosu. Odczekaj około 3 minuty, często mieszając. Jeżeli twój sos nie jest wystarczająco gęsty to powtórz tą czynność, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
Czy można gotować suszone grzyby bez namaczania?
Tak, można. Jest to dobry pomysł na dni kiedy nie mamy wystarczająco czasu, aby je moczyć. Pamiętaj jedynie, że czas gotowania się wydłuży o około 25 minut, niż gdyby grzyby były wcześniej namoczone.
Sos z suszonych grzybów
Składniki
- 100 Gram Suszonych grzybów borowiki, prawdziwki lub podgrzybki
- 1 Łyżka Oliwy z oliwek
- 2 Łyżki Masła
- 1 Szalotka posiekana
- 2 Liście laurowe
- 3 Kuleczki Ziela angielskiego
- 1 Łodyga Tymianku
- 2 Ząbki Czosnku zgniecione
- 350 Ml Śmietanki 30 %
- 2 Łyżki Mąki pszennej
- Sól i pieprz do smaku
- 1 Łyżeczka Maggi
- Natka pietruszki
Instrukcje
- Grzyby dokładnie umyj, zalej wodą i odłóż na około 2 godziny.
- Wyjmij z wody i pokrój na drobne kawałki, ale zachowaj wodę na później.
- Na patelnię dodaj oliwę i masło. Wrzuć posiekana szalotkę, liście laurowe, ziele angielskie i tymianek i smaż aż cebulka stanie się lekko złocista.
- Dodaj czosnek i smaż przez 30 sekund więcej.
- Dodaj grzyby oraz wodę w której się namaczały.
- Wszytko wymieszaj i następnie wlej śmietankę.
- Gotuj przez około 15 minut na średnim ogniu.
- Mąkę wymieszaj z odrobiną zimnej wody i wymieszaj. Przelej do sosu i odczekaj aż zgęstnieje.
- Dodaj sól, pieprz, maggi oraz natkę pietruszki. Wszystko wymieszaj.
- Podawaj na gorąco jako dodatek do obiadu.
Super smakuje z pieczonym schabowym i kluseczkami