Domowe Sushi – Krok po kroku

Opublikowano

Domowe sushi wyłożone na drewnianej desce. Widoczne są rolki maki, nigiri i uromaki, z dodatkiem wasabi.

Dania główne

Sushi domowe jest znacznie tańsze niż sushi z restauracji. Ponadto, tworzenie własnych rolek w domu jest proste i przyjemne, pozwalając na zrobienie idealnej rolki z wszystkimi ulubionymi składnikami.

W tym przepisie dowiesz się jak zrobić najlepsze domowe sushi, oraz co można dodać do środka. Podamy ci różne pomysły oraz rodzaje sushi, które możesz z łatwością zrobić samodzielnie.

Domowe sushi

Zacznijmy od tego co to jest sushi. Sushi to tradycyjna japońska potrawa przyrządzana z przyprawionego ryżu i różnorodnych owoców morza, ryb i warzyw. Ryż do sushi, znany również jako shari lub sumeshi, jest kluczowym składnikiem wszystkich rodzajów rolek.

Istnieją różne rodzaje sushi z różnymi dodatkami. Dzisiaj poznasz najchętniej wybierane rolki na całym świecie, oraz dowiesz się jak je zrobić Sushi w domu z łatwością!

Historia sushi

Większość ludzi uważa, że sushi pochodzi z Japonii. Nie jest to jednak prawdą. Pola ryżowe w Chinach są miejscem pochodzenia sushi. Jednak Japonia jest bez wątpienia ojczyzną sushi i jest odpowiedzialna za popularyzację tej potrawy za granicą.

Oryginalne Narezushi to danie, które składało się z solonej ryby i sfermentowanego ryżu. Wbrew przekonaniu, nie było ono solone i fermentowane w celu dodania smaku. Ryby były dokładnie solone, aby zahamować rozwój bakterii, a ryż był fermentowany, aby go zakonserwować i zachować świeżość na dłużej.

Każdy region Japonii stworzył własną odmianę narezushi, która była w dużej mierze wykorzystywana do konserwowania żywności. Sushi było powszechnym posiłkiem podczas świąt i festiwali w tamtych czasach i odgrywało znaczącą rolę w uroczystościach.

Potrzebne składniki na domowe sushi

Sushi ma różne rodzaje, z dużą różnorodnością składników. Jest przygotowywane z ryb, owoców morza, tofu, warzyw i nie tylko!

Poniżej wymieniliśmy co można dodać do domowego sushi, ale i też tych przygotowywanych w restauracjach. Możesz wybrać swoje ulubione dodatki!

Ryż – Jedynym wspólnym składnikiem który zawarty jest w każdej rolce, jest ryż do sushi. Musi być to ryż krótko ziarnisty, ugotowany do perfekcyjności. Doprawiony jest on octem ryżowym z cukrem i solą, które są niezbędne aby twoje sushi miało idealny aromat.

Nori – płatki Nori to listki suszonych wodorostów. Są one bardzo cienkie i pomagają utrzymać kształt sushi, jak i nadają morskiego smaku.

Warzywa – miękkie awokado, ogórki zielone (tutaj dowiesz się jak pokroić ogórka do sushi), marchewka, liście sałaty, szczypiorek, czerwona papryka i wiele więcej warzyw jest chętnie dodawane do domowego sushi.

Ryby – łosoś atlantycki (surowy, grillowany, wędzony), tuńczyk (surowy, grillowany), makrela (surowa, z sokiem z cytryny), węgorz (zawsze grillowany, ponieważ surowy jest szkodliwy). Również wybierany jest okoń morski, halibut i wiele więcej rodzajów ryb do sushi.

Owoce morza – krewetki, ośmiornice, przegrzebki, kraby, kalmary. Również często wybierane są paluszki krabowe i kawior. Możesz przygotować domowe krewetki w tempurze, aby stworzyć pyszny i chrupiący dodatek.

Mięso – mniej wybieranym składnikiem, jednak równie pysznym jest mięso. Smażona wieprzowina w panko, kurczak w tempurze, a nawet surowa wołowina podana jako sashimi.

Dodatki – ostre wasabi, imbir do sushi, sos sojowy, serek philadelphia, tempura, sezam, tofu, majonez kewpie, ostry sos sriracha, omlet tamago (zobacz na dół po przepis!),

Jak zrobić ryż do sushi?

Aby zrobić najlepszy ryż do sushi potrzebne ci będzie tylko kilka składników. Przygotuj ryż do sushi, ocet ryżowy, cukier biały oraz sól (dokładne proporcje znajdują się w przepisie na dole).

Ryż należy dokładnie umyć przed gotowaniem. Tego kroku nie należy pomijać, ponieważ ryż będzie zbyt lepki. Użyj do tego miski z wodą – wsyp surowy ryż i dokładnie szoruj za pomocą dłoni. Wylej ostrożnie wodę i wlej świeżą wodę. Powtórz czynność 3 – 4 razy aż woda będzie całkowicie przezroczysta.

Przełóż umyty ryż do garnka i wlej wodę w proporcjach 1:1.5 – (1 szklanka ryżu do 1.5 szklanki wody). Jeżeli przygotowujesz sushi dla większej ilości osób, to możesz zwiększyć ilość ryżu.

Gotowy ryż do sushi podany w bambusowej misce.

Tradycyjnie ilość proporcji wody do ryżu sprawdza się za pomocą pierwszego opuszka palca. Wsypuje się ryż do garnka i wlewa tyle wody, aby sięgała 1 opuszka palca (około 2 cm wody nad ryżem).

Następnie doprowadź wodę z ryżem do gotowania. Wymieszaj dokładnie, zmniejsz ogień na bardzo niski i nałóż pokrywkę. Gotuj ryż do sushi przez 8-10 minut, nie podnosząc pokrywki ani nie mieszając. Kiedy woda zostanie całkowicie wchłonięta, możesz zdjąć ryż z ognia i wymieszać.

Kolejnym krokiem jest zagotowanie octu ryżowego z cukrem i solą. Wybierz ocet delikatny, aby nie był zbyt ostry. Zagotuj wszystko aż cukier się rozpuści i zdejmij z ognia. Możesz doprawić do smaku, lub wykorzystać nasze proporcje zaproponowane poniżej.

Wlej gorący ocet do gorącego ryżu i dokładnie wymieszaj. Polecamy dodawać octu po trochu i próbować go, aby ryż nie był zbyt ostry dla ciebie.

Przełóż gotowy ryż do sushi na płytkie i duże naczynie i odłóż do całkowitego ostudzenia. Tradycyjnie używa się do tego bambusowego naczynia, oraz używa się wachlarza do szybszego ostudzenia, cały czas mieszając za pomocą łyżki.

Jak rolować sushi?

Aby zrobić idealne domowe sushi, najlepiej jest użyć maty bambusowej. Polecamy owinąć ją folią spożywczą, aby ułatwić późniejsze czyszczenie, lecz nie jest to konieczne.

Wyłóż listek nori, błyszczącą stroną do góry, a matową stroną do dołu. Ułóż nori jak najbliżej brzegu maty, który zbliżony jest do ciebie. Nabierz około 3 czubate łyżki zimnego doprawionego ryżu do sushi i wyłóż równomiernie po powierzchni Nori, zostawiając około 2 cm od spodu, aby później móc zawinąć dokładnie rolkę.

Ryż do sushi Podczas układania na listku nori.

Następnie ułóż wybrane dodatki w linii od górnej strony i zacznij zawijanie. Dociskaj cały czas matą bambusową aby zapobiegać zbyt luźnej rolce. Zamocz końcówkę nori wodą, i dokończ zawijanie rolki do końca.

Za pomocą bardzo ostrego noża pokrój rolkę na małe kawałki wielkości około 2 cm. Jeżeli chcesz udekorować rolkę dodatkowymi składnikami, np, awokado, majonezem lub kawiorem, to możesz to zrobić przed krojeniem sushi.

Rodzaje sushi

Istnieje wiele rodzajów sushi, które różnią się od siebie używanymi składnikami, ale również kształtem i sposobem układania ryżu i składników. Poniżej pokazaliśmy kilka najbardziej popularnych rodzajów sushi.

Maki

Sushi Maki dzieli się na 3 rodzaje: hosomaki, chumaki i futomaki. Wszystkie charakteryzują się tym, że listek nori znajduje się na wierzchu, a w środku znajduje się ryż i składniki.

Zdjęcie przedstawia rycinę z 3 rodzajami sushi maki - hosomaki, chumaki i Futomaki.

Hosomaki cechuje się tym, że ma w sobie 1 składnik. Może być to ryba jak i warzywo. Jest to najmniejszy rodzaj sushi, ponieważ zazwyczaj średnica jednego kawałka to około 2,5 cm.

Chumaki – jest to nieco większa wersja maki, która zawiera w sobie od 2 – 3 składników. Często znajduję się tu połączenie ryby, lub owoców morza z 2 rodzajami warzyw.

Futomaki – ten rodzaj maki ma w sobie przynajmniej 4 składniki. Zazwyczaj znajduje się w nich surowa lub grillowana ryba, kawior, tamago oraz warzywa. Jest to najbogatsza i największa rolka maki.

Tempura maki – jest to rolka sushi (może być hosomaki, chumaki, futomaki, oraz uramaki), która została obtoczona w tempurze i obsypana panko i następnie usmażona na głębokim oleju, aż powstanie chrupiąca panierka.

Uramaki

Uramaki to rodzaj sushi, w którym ryż znajduje się na wierzchu. Przygotowuje się je odwrotnie niż maki, ponieważ na matę bambusową na początku wykładamy ryż, następnie układamy listek nori (zazwyczaj połowa listka wystarczy), i kolejnie układamy składniki na nori i zawijamy.

Często nori dekorowane jest dodatkami takimi jak awokado, kawior, i sezam podany z wierzchu rolki.

Rodzaje sushi przedstawione na rycinie- uramaki, nigiri, sashimi

Nigiri

Nigiri to uformowany ryż w kształcie łódeczki z nałożoną rybą lub owocami morza na wierzchu. Często pod plasterkiem ryby znajduje się kropelka wasabi, lecz nie jest to konieczne.

Tradycyjnie nigiri je się za pomocą dłoni, mocząc je od strony ryby w sosie sojowym. Do wykonania nigir nie używamy maty bambusowej, ale formujemy je w dłoniach, szczelnie ściskając, tak aby uformować łatwe do ugryzienia niewielkie kawałki.

Sashimi

Sashimi nie zalicza się jako typowy rodzaj sushi, ponieważ nie zawiera w sobie ryżu. Są to cienko pokrojone plastry surowej i bardzo świeżej ryby, podawane zazwyczaj z dodatkiem sosu sojowego i wasabi.

Sashimi często przygotowywane jest z łososia, tuńczyka, flądry, leszcza, kałamarnicy i ośmiornicy. Może być pokrojone na grubsze kawałki o wielkości przypominające domino, lub na chude plasterki.

Przepis na Tamago

Tamago to Japoński omlet inaczej zwany Tamagoyaki. Jest często dodawany do środka sushi rolki, lub na jej wierzch. Możesz również użyć tego omleta do owinięcia swojej gotowej rolki w celu nadania dodatkowego smaku.

Aby go zrobić potrzebne ci będą te składniki:

  • 5 jajek
  • 1/3 szklanki Dashi (bulionu rybnego)
  • 4 łyżeczki sosu sojowego
  • 1 łyżka Mirin
  • 1 1/2 łyżki cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • Olej do smażenia

Zacznij od dokładnego wymieszania wszystkich składników na omlet Tamago. Następnie lekko natłuść patelnię do tamago (kwadratową patelnię).

Wylej 1/3 mieszanki jajecznej i smaż przez 2 minuty na średnim ogniu, nie ruszając jajek. Za pomocą pałeczek zwiń w rulon tamago na 1 stronę patelni, i wylej kolejne 1/3 jajek. Smaż aż jajka się zetną, i kontynuuj zawijanie wcześniej zwiniętego omleta. Kontynuuj czynność z pozostałymi jajkami.

Pokrój tamago na kawałki i podawaj na wierzchu nigiri, lub jako dodatek obok sushi.

Omlet tamago w specjalnej patelni do japońskich omletów

Czy można jeść sushi na drugi dzień?

Sushi występuje w różnych formach, z których nie wszystkie zawierają surowe ryby czy owoce morza. Eksperci informują jednak, że odpowiedź na to pytanie jest wszędzie taka sama: Wszystkie rodzaje sushi można przechowywać w lodówce do 24 godzin. Jednak zaleca się spożycie sushi zawierającego surową rybę w ciągu 12 godzin.

Sushi przechowywane w lodówce, które zawiera ugotowane ryby i owoce morza lub tylko warzywa, jest bezpieczne do spożycia po upływie 24 godzin i może wytrzymać odpowiednio od trzech do czterech dni lub do tygodnia w lodówce.

Niemniej jednak, tylko dlatego, że coś jest bezpieczne do spożycia, nie oznacza, że powinieneś to zrobić. Jeśli chodzi o ugotowane ryby i owoce morza oraz rolki warzywne, problemem jest utlenianie i migracja wilgoci (wodorosty stają się rozmoczone, a ryż wysycha), a nie bezpieczeństwo żywności. Nawet sushi bez surowej ryby nie będzie tak smaczne jak świeżo przyrządzone sushi.

Często zadawane pytania

Dlaczego sushi się rozpada?

Rozpadające się sushi spowodowane jest nieprawidłowym i zbyt lekkim dociskaniem podczas zawijania rolek. Zbyt delikatnie ułożone składniki, które nie są dociśnięte, łatwo się rozpadną.

Czym można zastąpić serek Philadelphia w sushi?

Jeżeli nie masz serka Philadelphia, to możesz go zastąpić innym zwykłym serkiem śmietankowym. Polecamy jednak dodać odrobinę soli, gdyż zazwyczaj są one mniej słone niż Philadelphia.

Czy można zamrozić sushi?

Sushi można zamrozić na okres do trzech miesięcy. Składniki sushi powinny być zamrażane oddzielnie, aby uzyskać najlepsze rezultaty po zamrożeniu. Papier nori i ryż prawdopodobnie rozmokną, jeśli rolki sushi zostaną zamrożone razem.

Domowe sushi wyłożone na drewnianej desce. Widoczne są rolki maki, nigiri i uromaki, z dodatkiem wasabi.

Domowe Sushi

Laura
Domowe sushi jest idealnym pomysłem na Japoński obiad czy kolację. W tym przepisie dowiesz się jak zrobić najlepsze oryginalne sushi.
Brak ocen
Czas Przygotowania 30 minuty
Czas Gotowania 10 minuty
Czas Całkowity 40 minuty
Danie Danie Główne
Kuchnia Japońska
Porcje 5 Osób
Kalorie 190 kcal

Sprzęt

  • Mata bambusowa
  • Folia spożywcza Opcjonalnie
  • Ryżowar Lub rondel
  • Deska do krojenia
  • Nóż

Składniki
  

  • 5 Listków Nori

Ryż do sushi

  • 1 Szklanka Ryżu do sushi lub ryżu krótkoziarnistego
  • 1.5 Szklanki Wody
  • 60 Ml Octu ryżowego (1/4 szklanki)
  • 30 Gram Cukru białego
  • 1/2 Łyżeczka Soli

Przykładowe dodatki do sushi

  • 250 Gram Świeżej ryby (np. łososia, tuńczyka)
  • 150 Gram Awokado
  • 100 Gram Ogórka angielskiego
  • 100 Gram Serka Philadelphia

Instrukcje
 

Ryż do sushi

  • Surowy ryż przełóż do miski i umyj dokładnie 2-3 razy, aby pozbyć się skrobi. Ryż będzie czysty, kiedy woda nie będzie biała.
  • Przełóż ryż do ryżowaru, lub do rondla i wlej 1.5 szklanki wody. Proporcje ryżu do wody powinny wynosić 1: 1.5, aby mógł się idealnie ugotować.
  • Doprowadź do wrzenia i zmniejsz ogień na niski. Nałóż pokrywkę i gotuj przez 8-10 minut. Nie mieszaj ani nie podnoś pokrywki, póki nie minie 8 minut i następnie sprawdź czy cała woda została pochłonięta. Jeżeli tak to zdejmij z ognia. Ryż powinien być idealnie suchy.
  • W międzyczasie w osobnym garnuszku, wlej ocet ryżowy, cukier oraz sól. Doprowadź do wrzenia i mieszaj aż cukier się całkowicie rozpuści. Zdejmij z ognia.
  • Wlej gorący ocet do gorącego ryżu i wymieszaj dokładnie. Polecamy dodać na początku około 3 łyżki octu i następnie wypróbować ryż, aby doprawić go do smaku. Wyłóż na tacy aby mógł się wystudzić.

Dodatki do sushi

  • Rybę oraz warzywa pokrój w długie równomierne paseczki, tak aby podczas układania rolka mogła być równa.
  • Serek przełóż do woreczka strunowego i utnij jego brzeg, aby z łatwością go nakładać na rolkę.

Rolowanie sushi

  • Matę bambusową możesz wyłożyć folią spożywczą, aby się nie wybrudziła, lecz nie jest to konieczne.
  • Nałóż listek nori na matę, do góry stroną błyszczącą.
  • Zwilż palce zimną wodą, aby ryż się nie przyklejał i nałóż cienką warstwę równomiernie na listku, zostawiając około 2 cm od spodu. W ten sposób po zawinięciu sushi, ryż nie wydostanie się na zewnątrz.
  • Na górnej części nori z ryżem, ułóż w jednej lini rybę i warzywa. Wyciśnij równomiernie serek.
  • Zaczynając od górnej części listka nori (tam gdzie ułożyliśmy składniki), zacznij szczelnie zawijać rolkę, dociskając za pomocą maty. Roluj aż do końca, zostawiając 2 cm listka nori bez sushi.
  • Zmocz palec, lub pędzelek kuchenny i lekko nawilż pozostałe nori. Kolejnie zawiń do końca rolkę.
  • Uszczelnij wszystko jeszcze raz za pomocą maty.
  • Pokrój rolkę na kawałki grubości około 2 cm i podawaj z sosem sojowym, lub swoimi ulubionymi dodatkami.

Wartości Odżywcze

Kalorie: 190kcal
Spróbowałeś tego przepisu?Daj nam znać jak smakował przepis

Tagi:

Bezmięsne / Jajka / Owoce morza / Produkty mleczne / Przepisy w 1 godzinę / Ryby / Ryż / Warzywa

Te przepisy również mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Ocena przepisu