Czy można zamrozić mleko?

Opublikowano

Zamrożone kostki mleka

Porady Kulinarnie

Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie tygodniowego budżetu na zakupy spożywcze i ograniczenie marnotrawstwa żywności jest jej zamrażanie, ale czy można zamrozić mleko i inne produkty mleczne?

Czy można zamrozić mleko?

Większość mleka, w tym mleko krowie i mleko roślinne, można zamrażać. Po zamrożeniu mleka jego profil odżywczy zostaje zachowany, a im wcześniej mleko zostanie zamrożone, tym wyższa będzie jego jakość. Może mieć nieco mniej enzymów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ale ogólnie pozostają one takie same.

Chociaż mleko można zamrażać do kilku miesięcy, najlepiej spożyć je w ciągu miesiąca lub dwóch od zamrożenia. Po tym czasie konsystencja mleka zaczyna się zmieniać i staje się ono całkowicie niehomogenizowane.

Mleko powinno być przechowywane w temperaturze od 0°C do 4°C, aby zachować jak największą świeżość. Bakterie mogą się rozwijać, jeśli temperatura przekroczy 4°C, co spowoduje, że mleko szybciej się zepsuje i stanie się bezużyteczne.

Jak zamrozić mleko?

Mleko można zamrażać w oryginalnym pojemniku, o ile jest on wykonany z tworzywa sztucznego. Przed umieszczeniem pojemnika w zamrażarce należy pozostawić około 4 cm wolnej przestrzeni na górze, ponieważ mleko rozszerza się podczas zamrażania.

Do zamrażania unikaj używania szklanych lub kartonowych pojemników, ponieważ mogą się one rozbić lub eksplodować.

Spróbuj zamrozić mleko w foremkach na kostki lodu, jeśli zamierzasz używać go w małych ilościach. Nie będziesz musiał rozmrażać więcej mleka niż potrzebujesz, gdy następnym razem będziesz chciał dodać trochę do kawy czy sosu. Możesz nawet dodać je do mrożonej kawy lub zblendować je w koktajlu!

Jak rozmrozić mleko?

Pod żadnym pozorem nie rozmrażaj mleka w temperaturze pokojowej! Może to nie tylko obniżyć jakość mleka, ale także spowodować jego całkowite zepsucie. Najlepszym sposobem na bezpieczne rozmrożenie mleka jest pozostawienie go na noc w lodówce.

Jeśli jednak zależy ci na czasie, rozważ zanurzenie młaka w woreczku strunowym w misce z zimną wodą. Dopóki mleko nie zostanie całkowicie rozmrożone, wymieniaj wodę w razie potrzeby.

Wskazówki i porady

  • Smak i wartości odżywcze mleka zostaną zachowane, jeśli zostanie ono jak najszybciej zamrożone.
  • Mleko nie powinno być wystawiane na działanie światła, ponieważ może to spowodować zniszczenie niektórych witamin.
  • Mleko można pozostawić w oryginalnym opakowaniu i zamrozić. Pamiętaj aby zostawić około 4 – 5 cm miejsca. Alternatywą jest użycie tacek na kostki lodu lub czegoś podobnego do zamrażania pojedynczych kawałków.
  • Mleko należy przechowywać w lodówce do rozmrożenia, aby nie ogrzało się powyżej 4°C.
  • Podczas rozmrażania mleko może rozdzielić się na część stałą i płynną, ale potrząsanie nim przywróci mu gładką konsystencję.
Mleko zamrożone w foremkach od kostek lodu

Czy można zamrażać mleko owsiane i inne produkty mleczne?

Napoje roślinne, takie jak mleko sojowe i owsiane, a także śmietanka równie dobrze nadają się do mrożenia. Obowiązują je takie same zasady jak zwykłe mleko.

Mleko sojowe może być zamrażane w sposób podobny do mleka krowiego. Może się ono rozwarstwiać podczas rozmrażania, ale potrząsanie nim przywróci je do poprzedniego stanu.

Mleko owsiane dlatego, że po rozmrożeniu może się rozdzielić, wystarczy że wstrząśniesz je i będzie gotowe do spożycia.

Mleko kokosowe nie jest najlepsze do zamrażania ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Można je zamrażać, ale tylko na krótki czas, a po rozmrożeniu jego konsystencja może ulec zmianie.

Mleko migdałowe po rozmrożeniu również się oddziela i może to zrobić nawet po wymieszaniu. Z tego powodu może lepiej nadawać się do koktajli i innych napojów blendowanych niż do picia bez dodatków.

Inne przepisy na mrożonki

Jeżeli nie lubisz marnować jedzenia, to polecamy zajrzeć do naszych innych przepisów na mrożone dania i składniki.

Jeżeli interesuje cię mrożenie gotowych dań to zobacz jak zamrozić krokiety, pierogi, gołąbki, zupy, kluski śląskie i frytki!

Zioła ogrodowe to składniki, które muszą być dostępne przez cały rok! A więc zobacz jak łatwo zamrozić koperek oraz natkę pietruszki!

A jeśli masz nadmiar warzyw to zobacz jak zamrozić marchewkę, kalafiora czy cukinię.

Zamrożone kostki mleka

Czy można zamrozić mleko

Laura
W sytuacjach kiedy mieliście zbyt dużą ilość mleka i nie chcieliście go wyrzucić, z pewnością zastanawialiście się czy można zamrozić mleko. Otóż tak, i dzisiaj opiszemy dokładnie jak to zrobić!
Brak ocen
Czas Przygotowania 5 minuty
Zamrozić przez 4 godziny
Czas Całkowity 5 minuty
Danie Mrożonki

Sprzęt

  • kostki do lodu

Składniki
  

  • Mleko

Instrukcje
 

  • Jeżeli masz niewielką ilość mleka to zalecanym sposobem jego zamrożenia jest przelanie do foremek od lodu.
  • Następnie włóż do zamrażarki na przynajmniej 4 godziny.
  • Wyjmij z foremek i przełóż do woreczka strunowego i szczelnie zamknij, pozbywając się zarówno przy tym powietrza.
  • Napisz datę przydatności do spożycia, oddaloną o 1 miesiąc.
Spróbowałeś tego przepisu?Daj nam znać jak smakował przepis

Tagi:

Te przepisy również mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Ocena przepisu