Czy można zamrozić rukolę?

Opublikowano

Świeża rukola w woreczku strunowym dwustronnym. Zdjęcie do wpisu Czy można zamrozić rukolę.

Porady Kulinarnie

Z pewnością zastanawiałeś się czy można zamrozić rukolę. Otóż tak, i dzisiaj dowiesz się jak to zrobić najlepiej! Pamiętaj jednak, że tekstura liści ulegnie zmianie i rukola będzie się nadawała głównie do przepisów na gorąco. Czytaj dalej aby poznać instrukcje jak zamrozić rukolę.

Z czym najlepiej smakuje rukola?

Rukola ma delikatne, płatkowate liście o wyraźnie pikantnym smaku. Młode liście rukoli mogą być używane jako zioła lub liście sałatkowe, a po wyrośnięciu stanowią fantastyczną zieloną roślinę do gotowania.

To warzywo może być spożywane świeże, gotowane lub jako baza do pesto z rukoli, dzięki czemu jest bardzo elastyczne. Używaj liści rukoli zamiast szpinaku lub innych zielonych warzyw w omletach lub zapiekankach, posyp je na wierzchu pizzy lub makaronu, aby uzyskać wyjątkową chrupkość, lub podawaj je z owocami morza lub grillowanym mięsem.

Do rukoli dobrze pasują wyraziste smaki, takie jak cytrusy, buraki, migdały i sery, takie jak chevre, ser pleśniowy i parmezan.

Czy można zamrozić rukolę?

Istnieją dwa sposoby zamrażania rukoli. Jeden z nich jest szybki i prosty, podczas gdy drugi wymaga nieco więcej wysiłku, ale nadal jest prosty.

Każda z tych technik daje różne rezultaty. Przed zamrożeniem rukoli należy więc zastanowić się, w jaki sposób będzie ona wykorzystywana w przyszłości.

Należy pamiętać, że żadna z tych technik nie zachowa chrupkości świeżych liści. Oba z nich sprawią, że będą one miękkie i wiotkie.

Czy można zamrozić surową rukolę?

Surowa rukola zawsze zmieni swój smak i teksturę podczas mrożenia, jednak możemy zmniejszyć zmiany, odpowiednio ją zamrażając.

Surowa rukola nadaje się do mrożenia, lecz zawsze musimy brać pod uwagę, że nie będzie już smakowała tak samo jak świeże liście.

Aby zamrozić surową rukolę zmieszaj liści z oliwą z oliwkę, i wmasuj dokładnie, tak aby całe powierzchnie liści były pokryte.

Wyłóż pokryte oliwą liście na blaszce wyłożoną papierem i włóż je na około 1 godzinę do zamrażarki. Wyjmij zamrożoną rukolę z zamrażarki.

Następnie włóż do woreczków strunowych i wyciśnij nadmiar powietrza. Włóż do zamrażarki i przechowuj do 1 miesiąca.

Czy można zamrozić rukolę blanszowaną?

Aby zachować kolor i smak zielonych liści, wiele osób zaleca blanszowanie przed mrożeniem. Co więcej, pomoże to uchronić zioło przed poważnym poparzeniem w zamrażarce, które w przeciwnym razie całkowicie by je uszkodziło.

Szczerze mówiąc, istnieje inne podejście, które stosują niektóre osoby, ale w rzeczywistości nie było ono przeznaczone dla liści rukoli.

Wielu ludzi przyjmuje do wiadomości, że będą używać rukoli w zupach lub koktajlach. W związku z tym mielą liście tylko w celu uzyskania pasty. Następnie pasta jest dzielona na części i zamrażana, co ułatwia jej ponowne połączenie.

Zdjęcie postu „Czy można zamrozić rukolę”. Świeża rukola na drewnianej desce do krojenia.

Jak zamrozić rukolę?

Zamrażanie rukoli nie jest zalecane, dlatego najlepiej spożywać ją natychmiast po zbiorach, aby wykorzystać jej wartość odżywczą i smak. Jednak jeżeli chcesz używać rukolę do dań gorących to tekstura tego zioła nie powinna ci przeszkadzać.

Umyj rukolę

Wszystkie zielone warzywa, w tym rukolę, należy umyć, niezależnie od tego, czy będą spożywane od razu, czy później. Czyszczenie liści jest niezbędne, ponieważ pomaga pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogą znajdować się na ich powierzchni.

Zblanszuj

W dużym garnku lub czajniku elektrycznym zagotuj wodę. Możesz dodać niewielką ilość soli, lecz nie jest to konieczne. Wrzuć umyte liście rukoli i blanszuj przez około 2 minuty. Wyjmij liście i włóż je do miski z zimną wodą i lodem.

Osusz

Przełóż rukolę na sitko i odczekaj aż woda całkowicie wycieknie. Następnie przełóż na talerz i odczekaj aż będzie całkowicie zimna.

Włóż do woreczków

Zimną i blanszowaną rukolę włóż do woreczków strunowych i wyciśnij nadmiar powietrza. Zapisz datę oddaloną o 2 miesiące i włóż woreczek do zamrażarki.

Ile czasu można przechowywać zamrożoną rukolę?

Rukola jest jednym ze składników, który jest szczególnie podatny na utratę zarówno smaku, jak i żywego zielonego koloru.

Dlatego też nie zalecamy przechowywania jej dłużej niż trzy miesiące. Choć nie będzie dobrze smakować, będzie bezpieczna do spożycia przez okres do około roku.

Jeśli to możliwe, postaraj się zużyć mrożoną rukolę w ciągu miesiąca od zamrożenia. Im dłużej jest przechowywana, tym szybciej traci smak.

Inne mrożonki

Jeżeli nie lubisz marnować jedzenia tak samo jak my to polecamy przeczytać nasze inne poradniki jak najlepiej mrozić składniki!

Jeżeli chcesz zamrozić świeże zioła to przeczytaj nasze posty na temat mrożenia natki pietruszki, oraz świeżego koperku.

A jeżeli chcesz również zamrozić liście to polecamy przeczytać jak zamrozić szpinak, aby smakował najlepiej!

Świeża rukola w woreczku strunowym dwustronnym. Zdjęcie do wpisu Czy można zamrozić rukolę.

Czy można zamrozić rukolę?

Laura
Dzisiaj dowiesz się czy można zamrozić rukolę, oraz jak to zrobic najlepiej. Pamiętaj, że bez znaczenia jaką metodę wybierzesz, zamrożona rukola będzie miała inną teksturę niż świeże liście rukoli.
Brak ocen
Czas Przygotowania 10 minuty
Czas Całkowity 10 minuty
Danie Mrożonki
Kuchnia Polska

Składniki
  

  • Liście rukoli

Instrukcje
 

  • Świeżą rukolę dokładnie umyj pod bieżącą wodą.
  • W dużym garnku zagotuj wodę i wrzuć rukolę na około 1 – 2 minut.
  • Przygotuj miskę z zimną wodą i lodem i przełóż do niej blanszowaną rukolę.
  • Następnie przełóż rukolę na sitko, i odczekaj aż woda całkowicie wycieknie. Możesz również przełożyć ją na ręcznik papierowy, lub ściereczkę kuchenną, aby przyspieszyć proces suszenia.
  • Przełóż rukolę do woreczków strunowych i wyciśnij nadmiar powietrza.
  • Nałóż etykiety i podpisz datą oddzieloną maksymalnie o 3 miesiące. Włóż do zamrażarki.
Spróbowałeś tego przepisu?Daj nam znać jak smakował przepis

Tagi:

Warzywa

Te przepisy również mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Ocena przepisu