Kremowy sos beszamelowy to podstawa do dań takich jak makarony, zapiekanki, pieczenie i nie tylko. Jest to również główny składnik dużej ilości sosów, często wykorzystywanych w kuchni Francuskiej oraz Włoskiej.
Dzisiaj dowiesz się jak zrobić sos beszamelowy tak aby nie powstały grudki. Podamy ci nasze wskazówki i porady, aby za każdym razem uzyskać idealnie kremową konsystencję. Czytaj dalej aby poznać przepis na sos beszamelowy.
Z czego robi się sos beszamelowy?
Masło – możesz użyć zwykłego masła solonego, lub bez dodatku soli. Nie ma znaczenia czy będzie to schłodzone masło czy nie, ponieważ na początku będziemy je roztapiać.
Mąka – użyj mąki pszennej białej. Ma ona najdelikatniejszy smak i sprawi, że twój sos będzie miał najbardziej kremową konsystencję. Do sosu beszamelowego nadaje się mąka pszenna uniwersalna, krupczatka i tortowa.
Mleko – do sosu beszamelowego najlepiej jest użyć mleko o większej zawartości tłuszczu, ponieważ nada ono bardziej kremową konsystencję, jednak w tym przypadku każdy rodzaj mleka się sprawdzi.
Sól i pieprz – dlatego, że ten sos jest bardzo delikatny w smaku, należy go doprawić jedynie solą i pieprzem. Oczywiście jeżeli później będziesz go używać do innych przepisów to warto dodać więcej przepraw, lub innych składników.
Sos beszamelowy przepis
Do garnuszka dodaj masło i roztop je na niski ogniu. Wsyp mąkę i za pomocą trzepaczki, dokładnie wymieszaj. Rozbijaj wszelkie widoczne grudki mąki, lecz nie przejmuj się, na tym etapie są one normalne.
Wlewaj mleko powoli, w ilościach około 2-3 łyżki na raz i dokładnie mieszaj aż do połączenia się składników. Po każdym kroku, odczekaj około 30 sekund do 1 minuty cały czas mieszając, lub aż zobaczysz, że konsystencja będzie jednolita.
Nie wlewaj mleka na raz ponieważ wtedy powstaną grudki, których będzie bardzo ciężko się pozbyć.
Dodawaj mleko, aż do wyczerpania i następnie gotuj przez 5 minut dłużej. Sos powinien mieć konsystencję gęstego jogurtu. Jeżeli jest zbyt płynny to kontynuuj gotowanie, cały czas mieszając na niskim ogniu, aż zgęstnieje.
Dopraw solą i pieprzem i wypróbuj do smaku. Przelej do pojemnika i ostudź, lub użyj od razu do dań.
Do czego użyć sos beszamelowy?
Poprzez swój uniwersalny smak, ten biały kremowy sos jest idealną podstawą i dodatkiem do wielu dań.
Naszym ulubionym przepisem z sosem beszamelowym jest makaron. Czy to makaron z kurczakiem i szpinakiem, lasagna czy klasyczny Amerykański Mac & Cheese (makaron z serem) – dodanie sosu beszamelowego zapewni idealną kremową konsystencję.
Możesz nim również polać warzywa takie jak szparagi pieczone, lub pieczona brukselka, i nie tylko.
Równie dobrze sos beszamelowy nadaje się do podawania z rybami, takimi jak łosoś, dorsz czy halibut.
Mięso możesz zarówno zapiec w sosie, lub polać przygotowany już kawałek gorącym sosem. Jest to zdecydowanie pyszny pomysł na dodanie kremowej konsystencji i lekko słodkiego aromatu do twoich dań.
Wskazówki i porady
Podgrzej mleko przed dodaniem do sosu! Wystarczy kilka sekund w kuchence mikrofalowej, aby je podgrzać, a następnie stopniowo dodawać do masła i mąki. Użycie ciepłego mleka pomoże sosowi szybciej zgęstnieć i ograniczy rozpryskiwanie podczas dodawania go do gorącej patelni.
Podczas dodawania mleka należy uważać, aby zmniejszyć ogień i dodawać mleko powoli! Jeśli dodasz je zbyt szybko lub na dużym ogniu, powstaną grudki.
Nie pozwól, aby Twój sos zbrązowiał zbyt mocno przed dodaniem mleka. Aby uzyskać lekki, kremowy sos, potrzebna jest jasna zasmażka. Zbyt ciemna zasmażka sprawi, że sos będzie zbyt intensywny.
Zasmażka będzie pachnieć nieco orzechowo, gdy będzie gotowa do dodania mleka. W tym momencie będzie można stwierdzić, że mąka wystarczająco się ugotowała.
Gdy beszamel przyklei się do trzepaczki lub grzbietu łyżki, oznacza to, że wystarczająco zgęstniał.
Często zadawane pytania
Ile się robi sos beszamelowy?
Sos beszamelowy zazwyczaj nie zajmuje więcej niż 10 – 15 minut, w zależności od tego jak doświadczona jest osoba, oraz od mocy palnika. Ten czas może się różnić w zależności od tego, jak gęsty sos chcemy otrzymać.
Czy można zapiekać sos beszamelowy?
Tak, sos beszamelowy jest idealny do zapiekania, przykładowo w lasagne, zapiekankach makaronowych, oraz warzywnych! Możesz również użyć go do przygotowania zapiekanek ryby.
Kiedy sos beszamelowy jest gotowy?
Sos beszamelowy jest gotowy, kiedy jest wystarczająco gęsty. Gęstość sosu beszamelowego zbliżona jest do jogurtu płynnego. Należy pamiętać jednak, że kiedy dodajemy do rozpuszczonego masła mąkę, to należy podsmażać przez około 1 – 2 minut, aż powstanie lekko orzechowy zapach – to znak, że mąka nie jest surowa.
Inne pomysły na sosy
Jeżeli posmakował ci ten sos to z pewnością pokochasz nasze inne sosy, które są równie kremowe i pyszne! Zobacz na nasze poniższe propozycje!
Ten aksamitny sos holenderski na bazie żółtek z jajek, to idealny dodatek do warzyw jak i jajek czy pieczywa!
A jeżeli szukasz czegoś bardzo aromatycznego do makaronów, mięsa i nie tylko, to polecamy wypróbować nasz ulubiony sos serowo śmietanowy!
Sos Beszamelowy
Składniki
- 2 Łyżki Masła
- 2 Łyżki Mąki pszennej
- 1 Szklanka Mleka Podgrzanego
- 1/4 Łyżeczki Soli
- 1/4 Łyżeczki Pieprzu
Instrukcje
- W rondelku całkowicie rozpuść masło.
- Do gorącego masła wsyp mąkę i wszystko dokładnie wymieszaj, tak aby składniki się połączyły. Powinny powstać grudki.
- Wlewaj mleko (jeżeli jest ciepłe, to jest mniejsza szansa, że powstaną grudki), po około 2 łyżki i mieszaj aż Konstantego jednolita konsystencja.
- Dodając mleko po około 2-3 łyżki na raz, zapewnimy, że konsystencja sosu beszamelowego będzie jednolita. Jeżeli wlejesz na raz całe zimne mleko, to grudki będą nieuniknione, i trudno będzie się ich pozbyć.
- Dodawaj mleko i mieszaj, aż do wykorzystania całkowicie płynu. Gotuj przez około 5 minut, tak aby sos stał się gęstszy.
- Dopraw solą i pieprzem i wypróbuj.
- Dodaj do swoich ulubionych dań i podawaj na gorąco.
Bardzo smaczny sos, u mnie dodany do tarty ze szpinakiem