Racuchy drożdżowe to prosty pomysł na pyszne śniadanie, które posmakuje całej twojej rodzinie. Te puszyste placuszki można również podać w formie deseru lub poobiedniej przekąski!
Dzisiaj dowiesz się jak zrobić tradycyjne racuchy które są puszyste w środku i mają pyszną chrupiącą skórkę. Podany ci nasze wskazówki i porady, aby za każdym razem wyszły idealnie.
A jeżeli chcesz przejść do samego przepisu, pomijając nasze wskazówki, to przejdź na sam dół wpisu :).
Jakie składniki są potrzebne do racuchów?
Drożdże – możesz użyć drożdży świeżych, lub suszonych instant. Wykorzystując drożdże instant, nie ma potrzeby na wykonywanie rozczynu, lecz możesz wszystkie składniki zmieszać ze sobą i odłożyć na kilka minut. Pamiętaj aby upewnić się, że twoje drożdże są aktywne, ponieważ w innym przyprawić ciasto na racuchy drożdżowe nie wyrośnie.
Mleko – możesz wykorzystać swój ulubiony rodzaj mleka. Podgrzej je w garnuszku aż będzie ciepłe. Pamiętaj, że mleko nie może być gorące ponieważ „zabije” drożdże a twoje ciasto nie wyrośnie.
Mąka – Z pewnością zastanawiasz się jaka jest najlepsza mąką na racuchy? Najlepsza jest mąka pszenna tortowa (typ 450), mąka krupczatka (typ 500) lub mąka luksusowa (typ 550). Polecamy mąkę przesiać przez sitko, aby nie powstały żadne grudki w cieście.
Cukier – używamy zwykłego białego granulowanego cukru, lecz do racuchów możesz też użyć miodu, cukru brązowego lub innej substancji słodzącej.
Jajko – duże jajko w temperaturze pokojowej, sprawi że ciasto drożdżowe jak i placuszki utrzymają swój kształt. Możesz również wykorzystać 2 żółtka dużych jajek (w zależności od tradycji czasami do racuchów dodaje się całe jajko, a czasami same żółtka).
Olej – zwykły olej roślinny o delikatnym smaku będzie idealny do smażenia racuchów. Możesz też dla dodatkowego smaku użyć masła klarowanego do usmażenia placuszków.
Cukier puder – oczywiście racuchy drożdżowe nie byłyby takie same, bez posypania ich cukrem pudrem.
Przepis na racuchy drożdżowe
Zacznij od przygotowania rozczynu. Pokrusz 40 gram drożdży świeżych aktywnych i zalej je 200 ml ciepłego mleka. Dodaj cukier oraz 1 czubatą (lub 2 płaskie) łyżki mąki pszennej. Odłóż w ciepłe miejsce pod czystą ściereczką kuchenną na 10 minut.
Jeżeli rozczyn nie rośnie to najprawdopodobniej oznaka nieaktywnych drożdży lub zbyt zimnego miejsca. Możesz odczekać więcej czasu, lub rozpocząć rozczyn od nowa.
Do dużej miski dodaj przesianą mąkę pszenną, rozczyn, ciepłe mleko, cukier, ekstrakt waniliowy, szczyptę soli, jajko i wszystko wymieszaj aż do dokładnego połączenia składników. Jeżeli mieszasz przy pomocy miksera lub łyżki, powinno to zająć około 5 minut.
Odłóż na 1 godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia pod ściereczką. Ciasto powinno wyrosnąć, ale nie być sztywne.
Na patelni rozgrzej olej roślinny na średnim ogniu. Przy pomocy łyżki (którą można zmoczyć w zimnej wodzie aby łatwiej nakładać), wykładaj ciasto formując kształt racuchów.
Smaż placki przez około 2 – 2.5 minut z każdej strony, lub aż staną się złocisto brązowe. Powinny być puszyste i wyrośnięte.
Przełóż racuchy drożdżowe na ręcznik papierowy i odczekaj kilka sekund, aż ociekną z nadmiaru oleju. Podawaj na gorąco z dodatkiem cukru pudru i swoich ulubionych dodatków.
Z czym podawać racuchy drożdżowe?
Tak naprawdę twoje racuszki możesz podawać ze swoimi ulubionymi słodkimi składnikami. Jeżeli nie masz pomysłu to zobacz na nasze poniższe propozycje, aby znaleźć inspirację!
- Dżemy – czy to dżem truskawkowy, dżem malinowy, dżem z owoców leśnych – możesz je podać z tym co lubisz!
- Świeże owoce – banany, jagody, truskawki, maliny, brzoskwinie i wiele więcej pysznych owoców idealnie komponują się z racuchami!
- Czekolada – biała czekolada, mleczka i gorzka w formie rozpuszczonej, czekoladowego kremu, lub wiórków czekoladowych.
- Syropy – syrop klonowy, syrop z agawy, miód, syropy owocowe i karmelowe.
Często zadawane pytania
Jak zrobić tradycyjne racuchy?
W tradycyjnym przepisie na racuchy drożdżowe używa się żółtek jajek zamiast całego jajka i smaży się je na smalcu lub na maśle. Zawsze podaje się je z cukrem pudrem.
Jak powinno wyglądać ciasto na racuchy?
Surowe ciasto na racuchy powinno być gęste i lejące, przypominające gęstą śmietanę. Nie powinno być twarde, lecz lekkie i puszyste, a przy tym gęste.
Ile jajek do racuchów?
Do przepisu na racuchy używa się zazwyczaj 1 jajka lub 2 żółtek, do 400 ml ciepłego mleka i 500 gram mąki. Czyli na 1 kilogram mąki używa się 2 całych jajek lub 4 żółtek.
Inne pomysły na słodkie placuszki
Jeżeli posmakowały ci te klasyczne racuchy na drożdżach to koniecznie wypróbuj naszych innych przepisów na pyszne i słodkie placki!
Te Amerykańskie pancakes to tradycyjny przepis na klasyczne śniadanie. Są bardzo proste do przygotowania i smakują przepysznie. Tradycyjnie podaje się je z masłem i syropem klonowym.
A jeżeli szukasz przepisu na przekąskę to polecamy wypróbować tych placuszków z serka wiejskiego. To wysokobiałkowe placki, które smakują niesamowicie!
Racuchy drożdżowe
Składniki
Rozczyn
- 40 Gram Drożdży świeżych (w temperaturze pokojowej) lub 12 g drożdży instant
- 200 Ml Mleka ciepłego (nie gorącego)
- 1 1/2 Łyżeczki Cukru białego lub miodu
- 1 Łyżka Mąki pszennej czubatej
Ciasto na racuchy
- 500 Gram Mąki pszennej tortowa lub krupczatka
- 2 Łyżki Cukru białego
- 1/2 Łyżeczki Ekstraktu waniliowego lub cukru waniliowego
- 1/4 Łyżeczki Soli
- 200 Ml Mleka ciepłego
- 1 Duże Jajko
Oraz
- Olej roślinny lub masło klarowane
- Cukier puder
Instrukcje
Rozczyn
- Do miski dodaj pokruszone drożdże i zalej ciepłym mlekiem. Mieszaj aż do rozpuszczenia.
- Dodaj cukier biały oraz mąkę pszenną i wymieszaj.
- Odłóż na 10 minut w temperaturze pokojowej. Rozczyn powinien urosnąć. Jeżeli twój rozczyn nie rośnie, odłóż go w cieplejsze miejsce na dłużej. Jeżeli nadal nie urośnie to znaczy, że drożdże nie są aktywne i należy rozpocząć od nowa z nowymi drożdżami.
Ciasto na racuchy
- Mąkę przesiej za pomocą sitka aby pozbyć się jakichkolwiek grudek.
- Dodaj sól, cukier oraz ekstrakt waniliowy i wymieszaj.
- Wlej rozczyn, ciepłe mleko oraz wymieszaj. Dodaj jajko i ponownie wymieszaj.
- Odłóż na około 1 godzinę, pod przykryciem ściereczki. Ciasto powinno ponownie wyrosnąć, ale nadal być dosyć lejące.
Smażenie
- Na dużej nieprzywierającej patelni rozgrzej olej lub masło klarowane na średnim ogniu.
- Za pomocą łyżki nakładaj ciasto na gorącą patelnię i smaż przez około 2 minuty z każdej strony. Kontynuuj smażenie z pozostałymi racuchami.
- Zdejmij z ognia i przełóż na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
- Podawaj na gorąco, posypane cukrem pudrem.
Przepyszne!