Domowy sos grzybowy to pyszny dodatek do pieczonego mięsa, ziemniaczanego puree, klusek śląskich i nie tylko. Jest to przepis, po który spora ilość ludzi sięga w okresie świątecznym, lub wtedy kiedy nie ma się dostępu do świeżych grzybów.
Ten sos grzybowy jest pełen aromatu oraz smaku. Jest on na bazie śmietanki, przez co ma delikatnie słodki smak oraz bardzo aksamitną konsystencję.
W dzisiejszym przepisie dowiesz się jak zrobić sos z grzybów leśnych, oraz poznasz nasze wskazówki i porady dotyczące gotowania. Jeżeli chcesz przejść do dokładnego przepisu z proporcjami składników to zejdź na sam dół wpisu :).
Spis treści
Potrzebne składniki
Grzyby – tak naprawdę do sosu grzybowego możesz użyć swoje ulubione grzyby świeże. Mogą to być borowiki, podgrzybki, pieczarki i nie tylko. Pamiętaj aby przed gotowaniem dokładnie je opłukać i umyć.
Szalotka i czosnek – jest to baza smakowa całego sosu. Możesz również użyć zwykłej cebuli żółtej, białej a nawet czerwonej jeżeli chcesz aby twój sos miał mocniejszy smak. Zalecamy dodać świeży ząbek czosnku, ponieważ jest on bardziej aromatyczny niż czosnek granulowany.
Oliwa z oliwek i masło – tak na prawdę mógłbyś użyć samej oliwy lub samego masła, jednak po wypróbowaniu oby wersji stwierdziliśmy, że połączenie tych składników pozwala nam uzyskać najlepsze rezultaty.
Śmietanka – dodatek słodkiej śmietanki 30% lub 36% sprawia, że sos grzybowy ma bardzo aksamitną konsystencję oraz delikatnie słodki smak. Możesz również użyć zwykłej kwaśnej śmietany i dodać ją do sosu po wstępnym zahartowaniu.
Przyprawy – tymianek, sól, pieprz czarny oraz natka pietruszki, to wszystko czego potrzebujesz. A jeżeli chcesz nadać więcej smaku to możesz dodać kilka kropel maggi. Dodaj tyle przypraw, aby sos smakował tobie i twojej rodzinie, jednak u nas zazwyczaj 1/2 łyżeczki soli i 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu w zupełności wystarcza.
Jak zrobić Sos grzybowy z leśnych grzybów?
Przygotowanie sosu grzybowego należy zacząć od dokładnego oczyszczenia grzybów. Umyj dokładnie grzyby w zimnej wodzie i oczyść przy pomocy nożyka.
W między czasie na dużej nieprzywierającej patelni rozgrzej oliwę z oliwek oraz masło. Dodaj posiekaną szalotkę i smaż aż stanie się aromatyczna i miękka. Dodaj zgnieciony czosnek i smaż przez dodatkową minutę.
Przełóż oczyszczone grzyby na patelnię i smaż przez 20 minut. Wlej śmietankę oraz dodaj tymianek i gotuj aż sos zgęstnieje. Może to potrwać około 5 minut.
Jeżeli twój sos jest nadal zbyt lejący to możesz go zagęścić dodając dwie łyżki mąki pszennej zmieszanej z zimną wodą do gotującego się sosu.
Dopraw solą i pieprzem i dodaj świeżą natkę pietruszki podawaj na gorąco ze swoimi ulubionymi daniami.
Przechowywanie
Sos grzybowy z leśnych grzybów po ostudzeniu przełóż do plastikowego pojemnika z pokrywką i przechowuj w lodówce do pięciu dni. Sos możesz również zamrozić. Przelej zimny sos do woreczków strunowych i pozbądź się nadmiaru powietrza.
Włóż na płasko do zamrażarki i przechowuj do trzech miesięcy. Aby odgrzać kremowy sos grzybowy odłóż go na kilka godzin do temperatury pokojowej I podgrzej na rondelku przez kilka minut.
Z czym podawać sos grzybowy z leśnych grzybów?
Tak naprawdę sos grzybowy możesz podawać ze swoimi ulubionymi daniami. Idealnie pasuje do pieczonego schabu wieprzowego, pieczonego kurczaka oraz wołowiny.
Możesz również polać nim puree ziemniaczane lub domowe kluski śląskie, kopytka kaszę, pampuchy i ryż. Równie dobrze pasuje do makaronu ugotowanego Al dente co razem tworzy pyszne danie główne.
Inne pomysły na sosy
Jeżeli posmakował ci ten przepis na sos z leśnych grzybów to z pewnością polubisz nasze inne przepisy na domowe sosy!
Wypróbuj naszego kremowego sosu pieczarkowego, jeżeli nie masz dostępu do leśnych grzybów. Smakuje on idealnie podawany z makaronem i mięsem!
A jeżeli chcesz przygotować sos grzybowy z suszonych grzybów, kiedy nie masz świeżych grzybów leśnych, to powyższy przepis będzie idealny dla ciebie!
Do śniadania polecamy ten kremowy so holenderski z jajek. Jest idealny do jajek, szparagów, pieczywa i nie tylko!
Sos grzybowy
Składniki
- 500 Gram Grzybów leśnych podgrzybków, borowików, kurek lub maślaków
- 1 Łyżka Oliwy z oliwek
- 1 Łyżka Masła
- 1 Duża Szalotka posiekana
- 1 Ząbek czosnku zgnieciony
- 1 1/2 Szklanki Śmietanki 30% lub 200 gram kwaśnej śmietany 18%
- Szczypta Tymianku opcjonalnie
- Sól i pieprz do smaku
- 1 Łyżka Natki pietruszki
Instrukcje
- Grzyby dokładnie oczyść za pomocą nożyka lub delikatnie opłucz w zimnej wodzie i pokrój na drobne kawałki.
- Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek oraz masło.
- Dodaj posiekaną szalotkę i smaż przez około 5 minut, lub aż stanie się miękka.
- Dodaj czosnek i smaż przez 1 minutę dłużej.
- Przełóż grzyby do patelni z szalotką i czosnkiem. Smaż przez 20 minut, często mieszając na średnim ogniu.
- Dodaj śmietankę i tymianek. Gotuj aż sos zgęstnieje. Jeżeli używasz zwykłej śmietany to pamiętaj aby ją zahartować.
- Wypróbuj i dodaj soli i pieprzu.
- Dodaj natkę pietruszki oraz podawaj na gorąco ze swoimi ulubionymi daniami.
Wartości Odżywcze
Często zadawane pytania
Czym zagęścić sos grzybowy?
Sos z grzybów leśnych możesz zagęścić mieszając 2 łyżki mąki pszennej z zimną wodą w szklance, oraz przelewając ją do gotującego się sosu.
Jak długo robić sos grzybowy??
Sos grzybowy z leśnych grzybów gotuje się w sumie około 30 minut. W ten czas wlicza się smażenie grzybów, jak i gotowanie się sosu po dodaniu śmietanki.
Kiedy solić sos grzybowy?
Sos grzybowy należy solić na sam koniec gotowania, ponieważ kiedy grzyby są smażone zbyt długo z solą mogą one stać się lekko gorzkawe, co wpłynie na smak sosu.
Sos bardzo smaczny. U nas podany z plackami ziemniaczanymi.