Ten aromatyczny sos grzybowy jest świetnym dodatkiem do obiadu i kolacji. Możesz nim polać swoje ulubione mięso, kluski, makaron i nie tylko.
Sos grzybowy możesz przygotować ze swoich ulubionych grzybów. My zrobiliśmy sos z pieczarek, ponieważ można je dostać przez cały rok, ale poniżej opisaliśmy jakie grzyby możesz do niego dodać. Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej!
Od czego zacząć?
Na samym początku przygotuj wszystkie potrzebne składniki aby twoja praca poszła szybko i sprawnie. Do tego sosu grzybowego potrzebne ci będą:
Pieczarki – lub inne grzyby. Możesz też użyć grzybów suszonych tylko pamiętaj aby namoczyć je przez 24 godziny przed gotowaniem.
Szalotka i czosnek – to one nadają niezbędnego aromatu dla sosu. Możesz też użyć zwykłej cebuli białej, lecz ma ona mocniejszy smak.
Bulion wołowy – dodanie bulionu to baza na pyszny sos. Możesz też dodać wywar warzywny lub bulion drobiowy.
Masło i oliwa z oliwek – dodanie dwóch rodzajów tłuszczu sprawi, że składniki idealnie się usmażą, oraz cały sos będzie miał aksamitna konsystencję.
Natka pietruszki – możesz użyć świeżej natki pietruszki, lub dodać suszoną do jeszcze gotującego się sosu.
Sól i pieprz – dlatego że nasz sos ma już pełno aromatu, wystarczy dodanie tylko tych podstawowych przypraw, aby smak grzybów był mocny i wyczuwalny.
Skrobia ziemniaczana – dodajemy ją w celu zagęszczenia sosu. Możesz też do tego użyć mąki pszennej zmieszanej z zimna wodą.
Mleko – dodajemy odrobinę mleka, aby nadać lekkości dla całego sosu.
Z jakich grzybów zrobić sos
Do sosu grzybowego tak naprawdę możesz użyć swoich ulubionych grzybów. Najlepiej jest użyć świeżych grzybów, lecz kiedy są one niedostępne to możesz też użyć mrożonych lub suszonych.
Nasze propozycje do sosu grzybowego:
- Borowiki
- Prawdziwki
- Shiitake
- Kurki
- Podgrzybki
- Kanie
- Maślaki
Jeżeli używasz suszonych grzybów, to zacznij od dokładnego ich oczyszczenia. Włóż je do miski i zalej zimną wodą. Nałóż pokrywkę i odłóż najlepiej na 24 godziny do lodówki. Możesz też odłożyć je na około 4 – 8 godzin.
Następnie odlej 1 szklankę wody i zachowaj na później. Możesz tą wodę dodać do sosu dla dodatkowego smaku. Odlej resztę wodę z grzybów i kontynuuj gotowanie przepisu według poniższych instrukcji.
Do czego pasuje sos grzybowy?
Ten grzybowy sos smakuje idealnie podany Z praktycznie wszystkim. Możesz go podać z dodatkiem mięsa, klusek i nie tylko! Poniżej podaliśmy wam kilka naszych ulubionych propozycji.
Możesz sos grzybowy podać z plackami ziemniaczanymi, kluskami śląskimi, kaszą, gnocchi, kopytkami i nie tylko! Jest to idealny pomysł na kolacje, lub na lekki obiad.
Możesz również polać nim mięso np. rolady wieprzowe, nóżki z kurczaka, kotlety mielone i nie tylko. Tak naprawdę to możesz nim polać prawie każdą potrawę wytrawną.
Często zadawane pytania
Jak zrobić kremowy sos grzybowy?
Jeżeli chcesz aby twój sos był bardziej kremowy to wlej około 100 ml śmietanki 18%. To sprawi, że będzie bardziej aksamitny i delikatny. Możesz również dodać zwykłą śmietanę.
Jak przyciemnić sos grzybowy?
Jeżeli twój sos grzybowy jest zbyt jasny to możesz dodać wodę po namaczania grzybów (jeżeli używałeś grzybów suszonych), lub możesz dodać odrobinę cukru na patelnię z wodą i gotować aż stanie się ciemny i zmieszać go z sosem.
Czy trzeba gotować grzyby do sosu?
Nie ma potrzeby na gotowanie grzybów do sosu, ponieważ podczas smażenia, są całkowicie obrobione cieplnie. Ich wcześniejsze gotowanie pozbędzie się dużo smaku i aromatu.
Inne pomysły na sosy
Jeżeli posmakował ci ten przepis to wypróbuj naszych innych przepysznych sosów. Ten kremowy sos pieczarkowy z parmezanem jest równie pysznym i aromatycznym dodatkiem do dań głównych.
A jeżeli szukasz uniwersalnego sosu to koniecznie wypróbuj tego przepisu na sos czosnkowy, ponieważ on pasuje praktycznie do wszystkiego!

Sos Grzybowy
Składniki
- 3 Łyżki Oliwy z oliwek
- 2 Szalotki posiekanej
- 500 Gram Pieczarek pokrojonych
- 50 Gram Masła
- 4 Ząbki Czosnku zgniecionego
- 400 Ml Bulionu wołowego
- 1/2 Łyżeczka Soli
- 1/2 Łyżeczka Pieprzu świeżo zmielonego
- 1 Łyżka Natki pietruszki posiekanej
- 1 Łyżka Skrobi ziemniaczanej
- 4 Łyżki Mleka lub wody
Instrukcje
- Na nieprzywierającej patelni rozgrzej oliwę z oliwek na wysokim ogniu.
- Wrzuć szalotkę i odrobinę soli. Smaż przez 5 minut, często mieszając.
- Wrzuć pieczarki i smaż przez 7 minut, lub aż staną się złocisto brązowe.
- Zmniejsz ogień na średni, wrzuć masło i czosnek. Smaż przez 1 minutę.
- Zalej bulionem wołowym i dodaj sól i pieprz. Gotuj aż bulion zacznie wrzeć.
- Wsyp natkę pietruszki i wymieszaj.
- Skrobię ziemniaczaną zmieszaj z mlekiem i wlej do gotującego się sosu.
- Gotuj ciągle mieszając na niskim ogniu aż sos zgęstnieje.
- Zdejmij z ognia i podawaj na ulubionych daniach.